Park Attacks Moon, DUP for Stirring up Old Issues

Park Moon ve DBP’yi Eski Konuları Gündeme Getirdiği için Eleştirdi

İktidardaki Saenuri Partisi’nin başkan adayı Park Geun-hye, geçmişteki konuları deşme ve kışkırtmasından dolayı ana muhalefetteki Demokratik Birleşik Parti’den rakibi Moon Jae-in’i eleştirdi.

Park cuma günü Busan’daki kampanyasında, Moon ve partisinin beş yıl önceki yönetim başarısızlığını unuttuğunu ve 30 yıl önceki konuları gündeme getirdiğini söyledi.

Busan’daki bir otobüs terminalinin dışında konuşan Park, geriye dönük politikaları ve kamu hayatında endişe yaratması yüzünden DBP ve Moon’u kışkırtıcı ve sorumsuz olarak nitelendirdi.

Başkan olursa, Busan şehrini denizcilik başkentine yeniden çevireceğini söyledi. Gadeok Adası yeni bir hava limanı için ideal alan olarak belirlenirse, inşaat ile ilgili elinden geleni yapmaya söz verdi.

Park daha sonra, geleneksel pazarlarda halk ile bir araya geldi ve işçi sınıfı için bir başkan olma vaadini yineledi.

akgbe

Ruling Saenuri Party presidential candidate Park Geun-hye has blasted her rival Moon Jae-in of the main opposition Democratic United Party for digging up and instigating issues of the past.

Park said Friday during a campaign stop in Busan that Moon and his party have forgotten about their blatant governance failure just five years ago and are bringing up issues over 30 years old.

Speaking outside a bus terminal in downtown Busan, Park called the DUP and Moon incendiary and irresponsible due to their backward politics and failure to make public life a concern.

She said if she becomes president, she will reinstate the Maritime Affairs and Fisheries Ministry to develop Busan into a maritime capital. She added that if Gadeok Island is objectively assessed as an ideal site for a new airport, she vowed to go ahead with the construction by all means.

Park then visited a number of traditional markets, met with locals, and reiterated her pledge to become a president for the working class.

KBS World-30.11.12

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.