Park Arrives in Switzerland for State Visit, Davos Forum

Park, Davos Zirvesi için İsviçre’ye Gitti

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, Bern’e resmi bir ziyarette bulunmak ve global iş liderleri ve siyasetçilerin yıllık toplantısı Davos’a katılmak üzere cumartesi günü İsviçre’ye gitti.

Park, iki tarafın 1963 yılında diplomatik ilişkileri başladığından bu yana, Avrupa ülkesine resmi ziyaret bir ziyarette bulunan ilk Güney Kore devlet başkanı oldu. İsviçre her yıl zirveye sadece bir yabancı lider davet eder ve bu yılki davetli Park olduğundan dolayı, yetkililer bunun Güney Kore ile daha fazla iş birliği için umut olduğunu gösterdiğini söyledi.

Min-Hee Chang^^

South Korean President Park Geun-hye arrived in Switzerland on Saturday for a state visit to Bern and an annual meeting of global business leaders and politicians at the Swiss ski resort of Davos.

Park is the first South Korean president to make a state visit to the European country since the two sides opened diplomatic relations in 1963. Officials said Switzerland invites only one foreign leader for a state visit a year and that this year’s invitation to Park shows that the country hopes for greater cooperation with South Korea.

18.01.2014 – Yonhap

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.