Park Appoints 13 Ministers and Holds First Cabinet Meeting

Park 13 Bakanı Atadı ve İlk Bakanlar Kurulu Toplantısını Gerçekleştirdi

Devlet Başkanı Park Geun-hye pazartesi günü 13 bakanı atadı ve göreve başlamasından iki hafta sonra ilk Bakanlar Kurulu toplantısını düzenledi.

Yeni atanan bakanlar, yardımcısı maliye ve savunma bakanları ile olan toplantıda Park, hükümetin yeniden yapılanma planının acilen geçmesi için Ulusal Meclis’e çağrıda bulundu.

Park, yeniden yapılanma ve onay konuşması kapsamında bekleyen başkanlık ulusal güvenlik ofisi ve bakanlıkların kurulmasını geciktirdiği için ülkenin milletvekillerini suçlayarak, Güney Kore’nin insanlar için siyasi görüşünü yitirdiğini belirtti.

Dışişleri, birleşme, kamu yönetimi, sanayi ve ticaret bakanları, diğer 13 atanan bakan arasında yer alıyor. Bu ay kendi bakanlık görevleri hakkında başkanı bilgilendirmeleri bekleniyor.

akgbe

President Park Geun-hye appointed 13 ministers on Monday and held her first Cabinet meeting more than two weeks after her inauguration.

At the meeting with the newly appointed ministers and deputy finance and defense ministers, Park urged the National Assembly to promptly pass her plan to reorganize the government.

Park said South Korea has lost the politics for the people, blaming the nation’s lawmakers for delaying the establishment of the envisioned presidential national security office and ministries that are pending under the reorganization act and confirmation hearings.

The 13 appointed ministers include the ministers for foreign affairs, unification, public administration, and industry and trade among others. They are expected to brief the president about their ministerial tasks later this month.

KBS World-11.03.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.