Over 100 Idol Stars to Participate in the ’2013 Idol Athletic Championship’

‘2013 İdol Atletik Şampiyonası’a 100’ün Üzerinde İdol Yıldız Katılacak

Yeni yılın başlamasıyla, MBC en sevdiğiniz 100 idol yıldızın yer alacağı yeni bir ‘İdol Atletik Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak.

Şampiyonaya dahil olan bazı gruplar: ZE:A, SISTAR, Nine Muses, KARA, miss A, 4minute, INFINITE, B1A4, TEEN TOP, Dalmatian’ın yanı sıra, BTOB ve TAHITI gibi çaylak gruplar. (Bu liste tamamlanmış liste değil.)

İdol gruplardan birinin ajansından bir temsilci, “Katılacakları kesinleştikten sonra, yoğun programları sırasında ayrı ayrı çalışma yaptılar,” şeklinde bir açıklama yaptı.

Diğer bir temsilci, “Alıştırma yapmaya odaklanan birçok idol yıldız var. Seyirci reytingi iyi olduğu ve çok dikkat çektiği için, hepsi gerçek anlamda hırslı. En iyi olan idoller yaralanmalardan kaçınmak için vücutlarına daha fazla dikkat etmeye çalışıyor. Fakat çaylak gruplar dikkat toplamak için yarışmalara çok daha gayretli katılıyor. İdoller itibar mücadelesini çoktan başlattı,” dedi.

‘İdol Atletik Şampiyonası’ özel çekimleri 28 Ocak tarihinde yapılacak ve daha sonraki bir tarihte yayınlanacak.

primadonna

To start off the new year, MBC will be hosting another ‘Idol Athletic Championship‘ featuring 100 of your favorite idol stars.

Some names mentioned included ZE:A, SISTAR, Nine Muses, KARA, miss A, 4minute, INFINITE, B1A4, TEEN TOP, Dalmatian as well as rookie groups such as BTOB and TAHITI (Keep in mind that this is not a complete list).

A representative from the agency of one of the idol groups revealed, “After being confirmed of their appearance, they practiced separately during their busy schedule.”

Another representative stated, “There are many idol stars who have really focused on practicing. Because the viewer ratings are good, and a lot of spotlight is given, they all have competitive spirits. In the case of top idols, they try to be more careful of their bodies to prevent injuries. But rookie groups are participating with a lot more zeal in order to gain attention. The idols have already started their battle of dignity.”

The ‘Idol Athletic Championship’ special will be recorded on the 28th and will be broadcast at a later date.

18.01.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.