Obama Calls for Action on Nuclear Security

South Korea (대한민국)

Obama Nükleer Güvenlik Faaliyetleri ile İlgili Çağrıda Bulundu

ABD Başkanı Barack Obama, nükleer güvenlik konusunu tartışma ötesine taşımak ve harekete geçmek için dünya liderlerine seslendi.

Salı günü Seoul Nükleer Güvenlik Zirvesi’ndeki kilit konuşma sırasında Obama, nükleer terörizm tehdidinin dünya çapında sürdüğünü söyledi. ”Hala tehlikeli malzemeleri arayan birçok aktör var ve bu malzemeler birçok yerde kolay ulaşılabilir” dedi.

ABD Başkanı, nükleer malzemenin küçük bir miktarının sayısız can alabileceğini söyledi.

Çin Devlet Başkanı Hu Jintao da ülkelerin Washington’daki ilk zirveden bu yana önemli ilerleme kaydettiğini söyledi. Ama nükleer güvenliğin hala ciddi bir sorun olduğunu ve Pekin’in bu konudaki uluslararası yükümlülüklerini yerine getirdiğini ekledi.

Çin’in nükleer terörizmi caydırıcı bir sözleşme imzaladığını ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olduğunu da sözlerine ekledi.

akgbe

U.S. President Barack Obama has urged world leaders to move beyond talk and take action for nuclear security.

During a keynote speech at the Seoul Nuclear Security Summit Tuesday, Obama said the threat of nuclear terrorism remains around the world. He said “there are still too many bad actors in search of dangerous materials, and these materials are still vulnerable in too many places.”

The U.S. president said a small amount of nuclear material can claim numerous lives.

Chinese President Hu Jintao also spoke, saying that countries have made considerable progress since the first summit in Washington. But he added that nuclear security is still a serious concern and Beijing is abiding by international obligations in this regard.

He added that China has ratified a convention on deterring nuclear terrorism and is complying with UN Security Council resolutions.

KBS World-27.03.12

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.