Nuclear summit a critical step toward nuke-free world: PM

South Korea (대한민국)

Başbakan: Nükleer Silahlardan Arındırılmış Dünyaya doğru Kritik Bir Adım Nükleer Zirve

Güney Kore Başbakanı Kim Hwang-sik, Seoul’deki iki günlük küresel zirvenin silahlardan arındırılmış bir dünya için kritik bir adım olmasını beklediğini söyledi.

Kim bakanlar kurulunda, “Seoul’deki 2012 Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde tarafların uranyum ve plütonyum silah stoklarını azaltma sözlerini yerine getireceğine inandığını söyledi.”

50’den fazla liderin katıldığı iki yılda bir olan küresel konferansta yapılan konuşmalar nükleer terörizmin önlenmesi ve atomik güvenliğin sağlanmasını amaçlandı.

Kim, Bu zirvenin 2010 yılında Washington’da düzenlenen açılış zirvesinin bir uzantısı olarak, nükleer silahlardan arındırılmış bir dünyaya doğru önemli bir ilerleme ve uluslararası toplumun ortak iradesini geliştirmek için fırsat olacağını söyledi.

Seoul’ün küresel birlikteliğe ev sahipliği yaptığı konuyu başbakan, “aktif yeni bir dünya düzenine öncülük ve uluslararası güvenliğin desteklenmesinde ulusal gururu paylaşmak amacıyla zirve sırasında yapılan başarıların insanları bilgilendirmek” amacıyla bakanlar kurulu üyelerine sordu.

Kim ABD, Fransa ve Belçika temsilcileri ile zenginleştirilmiş uranyumu azaltıcı bir ortak bildiri yayınlamalarından sonra nükleer zirve mekanında bir basın toplantısına katıldı.

akgbe

South Korean Prime Minister Kim Hwang-sik said Tuesday he expects a two-day global summit being held in Seoul to be a critical step towards building “a world free of nuclear weapons.”

“I believe that participants of the 2012 Nuclear Security Summit in Seoul will make commitments to reduce their stockpiles of weapons-grade uranium and plutonium,” Kim said at a Cabinet meeting.

The biennial global conference was to close later Tuesday after more than 50 world leaders held discussions aimed mainly at preventing nuclear terrorism and ensuring atomic safety.

“This summit, as an extension of the inaugural summit held in Washington in 2010, will be an opportunity to make significant progress toward a world free of nuclear weapons and to foster the collective will of the international community,” Kim said.

In regard to Seoul’s hosting of the global gathering, the prime minister asked Cabinet members to “actively inform the people of the achievements made during the summit in order to share the national pride in spearheading a new world order and promoting international security.”

Kim was to attend a press conference at the venue of the nuclear summit later in the day to issue a joint statement on minimizing highly enriched uranium with representatives from the U.S., France and Belgium.

Yonhap-27.03.12

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.