North Korea Returns a Body Along with 6 South Korean Men

Kuzey Kore Cesedi 6 Güney Koreli Adamla Birlikte İade Etti

Kuzey Kore Panmunjeom köyündeki ateşkes sebebiyle Güney Koreli bir cesedi 6 Güney Koreli adamla birlikte gönderdi.

Bir hükümet yetkilisi cuma günü Kuzey’in gönderdiği 6 Güney Koreli adamın, içlerinden birinin merhum eşiyle birlikte sınırı geçtiğini açıkladı.

Ayrıca hükümet yetkilisi Kuzey Kore’nin kadının kocası tarafından Kuzey’de öldürüldüğünü açıklamasına rağmen, mercilerin durum hakkında daha fazla inceleme yürüteceğini açıkladı.

Bu arada, Kuzey’in resmi Kore Merkez Haber Ajansı, Pyongyang’ın Güney’e karşı insani nedenlerden dolayı yasadışı yollarla giriş yapan 6 Güney Koreli adamı göndermeye karar verdiğini ve Panmunjeom’a varışlarından yaklaşık bir saat sonra gönderildiklerini bildirdi. Onların Kuzey Kore’nin onayı olmadan gönüllü girdikleri keşfedilirse, Milli Güvenlik Kanununu ihlal ettikleri için yargılanacaklar.

Altı adam vardıktan hemen sonra tutuklandılar ve şu an nasıl ve eğer gönüllü olarak Kuzeye girdilerse ne zaman girdiklerine dair sorgulanıyorlar.

nobia

North Korea has returned a South Korean corpse along with six South Korean men through the truce village of Panmunjeom.

A government official said Friday that the North sent six South Korean men across the border along with the deceased wife of one of the men.

The official said the authorities will conduct further investigation into the case, although North Korea explained that the woman was killed by her husband in the North.

Meanwhile, the North’s official Korean Central News Agency reported the return of the six South Korean men about an hour after their arrival at Panmunjeom, saying Pyongyang decided to send the illegal entrants to the South on humanitarian grounds.

The six men were arrested upon arrival and are now being questioned on how and when they entered the North and if they entered voluntarily. They could be prosecuted for violating the National Security Law if it’s discovered they voluntarily entered North Korea without government approval.

26.10.2013-Kbs

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.