No. of Venture Firms Rapidly Decreasing Since May

South Korea (대한민국)

Girişimci Şirketlerin Sayısı Mayıstan Bu Yana Hızla Düşüyor

Güney Kore’de işe başlayan girişimci şirketlerin sayısı hızlı bir şekilde azalıyor.

Ülkedeki girişimci firmaların sayısı, geçen yıl ocaktan nisan ayına kadar 2300 firmanın büyümesinin ardından mayıstan bu yana yaklaşık 850 oranında azaldı. Bu, bilişim teknolojisinin (IT) 2002 ve 2003’te patlamasından bu yana bu ölçünün ilk düşüşü.

Bugünlerde yüksek lisans ve doktora derecesine sahip yüksek öğrenim görmüş ve kendi önemli patentli teknolojilerine sahip girişimci kapitalistler azaldığından mevcut girişimci firmaların kalitesinin de düştüğüne inanılıyor.

Kore Borsası ve Kore Girişimci İşletmeler Birliği’ne göre, aralık sonuna kadar ülkede 26,149 firma vardı. Fakat girişimci patlaması hızla azalıyor.

ji-young park

The number of venture firms getting off the ground in South Korea is dwindling at a fast pace.

The number of venture firms in the nation has fallen by nearly 850 since May, following growth of 23-hundred firms from January to April last year. It’s the first drop of this scale since the information technology (IT) bubble burst in 2002 and 2003.

The quality of existing venture firms is also believed to be deteriorating as these days there are less highly educated venture capitalists who hold master or doctorate degrees and own key proprietary technologies.

According to the Korea Exchange and the Korea Venture Business Association, there was an all time-high of 26-thousand-148 venture firms in the country as of late December. However, the venture boom is rapidly abating.

KBS World-31.1.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.