New school seeks to embrace multiracial children

South Korea (대한민국)

Yeni okul farklı etnik kökenli çocukları kabul etmeye hazır

Her sınıfta 15 öğrenci, okul ücreti yok, farklı dil seçeneği sunan dersler – hangi anne-baba böyle okulu hayal etmez. Seoul’de, Kore’nin genelinden farklı hayat hikayesi olan öğrencilerle, onların anne-babaları için sıra dışı bir okul açıldı ve bu hayaller gerçeğe dönüştü.

Seoul’deki Global SARANG (‘Sarang’ kore dilinde ‘sevgi’ anlamına geliyor) okulu farklı etnik kökenli çocuklar için Kore’deki ilk özel okul olarak 2 Mart’ta kapısını açtı. Öğrencilerin çoğunun babası Koreli ve anneleri Gana, Çin, Hindistan, Vietnam, Filipinler gibi yabancı ülkelerden gelenler.

omarova

Only 15 students per grade, no tuition fees and classes taught in multiple languages — it sounds like a school parents can only dream of. That dream has become reality in Seoul with the opening of an extraordinary school for students and parents whose life stories differ from Korea’s homogenous norm.

The School of Global SARANG in Seoul, sarang meaning “love” in Korean,” opened March 2 as Korea’s first private school for multi-ethnic elementary school children. Students typically have a Korean father and a foreign-born mother, hailing from such countries as Ghana, China, India, Vietnam and the Philippines.

12.03.2012 – Yonhap

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.