New President Named for Korea Land & Housing Corp.

Kore Arazi ve Konut A.Ş.’nin Yeni Başkanı

Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın Blue House’a tavsiyesinden sonra Gyeonggi Kentsel Yenilik Corporation’ın başkanı Lee Jae-young, Kore Arazi ve Konut Kurumu’nun (LH) yeni başkanı olacak.

Eski LH Başkanı Lee Ji-song, Mayıs ayında verdiği istifa kararından bu yana konum yaklaşık bir aydır boş duruyor. O zamandan beri Lee Jae-young, kamu daire ve tesisleri yöneten ülkenin en büyük devlet şirketi Jeju Serbest Uluslararası Şehir Geliştirme Merkezi eski başkanı Jin Chul-hoon ile yarıştı.

Lee’nin, şimdiki işinden ayrıldıktan sonra önümüzdeki hafta resmi olarak LH ikinci başkanı olarak çalışması bekleniyor. Daha önce arazi bakanlığında çeşitli görevlerde bulunmuş ve 56 yaşında Kore Üniversitesi mezunu, 2011 tarihinden itibarende Gyeonggi Kentsel Yenilik Corporation’ın başkanı olmuştur.

autumn_flower

Lee Jae-young, head of Gyeonggi Urban Innovation Corporation, will be the new president of Korea Land & Housing Corporation (LH) after the Ministry of Land, Infrastructure and Transport recommended him to the Blue House.

The position has been vacant nearly a month since former LH President Lee Ji-song decided to step down in May. Since then, Lee Jae-young competed with Jin Chul-hoon, former head of Jeju Free International City Development Center, to lead the nation’s largest state-run company, which manages building public apartments and facilities.

Lee is expected to retire from his current job and officially work as LH’s second president from next week. The 56-year-old Korea University alumnus previously held various positions in the land ministry and has been president of Gyeonggi Urban Innovation Corporation since 2011.

08.06.2013 – Joongangdaily

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.