Navy gearing up to salvage sunken warship

South Korea (대한민국)

Güney Kore Deniz Kuvvetleri, kayıp denizciler için yürütülen sualtı kurtarma çalışmalarına son verilmesinin ardından, Kuzey Kore’yle sınır olan batı denizi yakınlarında batan savaş gemisini kurtarmak için hazırlıklara başladı.

1,200 tonluk deniz kuvvetleri korveti Cheonan ikiye bölünmüştü ve bilinmeyen bir sebeple 26 Mart’ta Sarı Deniz’de batmıştı. 104 mürettebattan 58’i çok geçmeden kurtarılmış, bir denizici de cumartesi günü geminin arka tarafında ölü bulunmuştu. Diğer 45 denizci hâlâ kayıp.

(sunshine, kıday baksı)
——————————-

The Navy began preparations for salvaging a South Korean warship that sank near the western sea border with North Korea late last month after halting an underwater rescue operation for the ship’s missing sailors, military officials said Sunday.

The 1,200-ton Navy corvette Cheonan broke in two and sank in the Yellow Sea after an unexplained explosion on March 26. Fifty-eight of the 104 crew members were rescued soon after, while one sailor was found dead in the stern of the sunken ship on Saturday. The other 45 are still listed as missing.

(04.04.2010 / Yonhap)

Image and video hosting by TinyPic

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.