Music industry responds to format change of SBS ‘Inkigayo’

South Korea (대한민국)

SBS ‘Inkigayo’nun Yaptığı Değişikliğe Müzik Sektöründen Yanıt Geldi

SBS’nin müzik programı ‘Inkigayo’ geçtiğimiz gün, her hafta seçilen ‘Mutizen’ kazananını ve en popüler sanatçıların belirlendiği ‘Take 7’ sıralamasını kaldıracağını duyurdu.

‘Inkigayo’ yapımcıları değişiklik hakkında şu açıklamayı yaptı: “Derecelendirme sisteminden ziyade, en önemli şeyin K-Pop’un dünya çapında kabul gören bir müzik türü olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, pek çok tartışma sonrasında bu sistemi kaldırmaya karar verdik. Derecelendirme sisteminin gerçekten hiçbir anlamı yok. Biz izleyicilerin sadece keyifle müzik dinleyebilmesi umuduyla bu değişime karar verdik.”

Çoğu müzik endüstrisi uzmanı, “Büyük şirketlerin sanatçılarının hemen ilk sıralara yerleştiği bir gerçek” diyerek, sanatçıların sahne ışıkları altında artık daha çok şansının olacağı ve daha kapsamlı olarak tanıtılacağı bu değişikliği destekledi.

Bir başka sektör çalışanı da, “Sıralamanın belirlenmesinde hayran topluluklarının hiç de küçümsenmeyecek bir rol oynamaya başlamasından bu yana, küçük şirketlerin yeni sanatçıları zor zamanlar geçirmeye başlamıştı.” şeklinde konuşarak bu konuda aynı düşüncede olduğunu belirtti.

Min-Hee Chang^^

SBS‘s music program ‘Inkigayo‘ recently announced that it would be doing away with weekly ‘Mutizen‘ winners, as well as getting rid of the ‘Take 7‘ segment that announced the top artists for every week.

Explaining the changes, the ‘Inkigayo’ producers said, “We believe that rather than the ranking system, the most important thing is the genre K-Pop being recognized worldwide. Therefore, we have decided to abolish the system after much discussion. There’s really no meaning behind a ranking system. We have decided to undergo this change in hopes that viewers can just enjoy the music.”

Most music industry professionals supported the change, reasoning that more artists will now have a chance at the spotlight and introduce more diverse content. “It’s a fact that artists from large-scale companies have practically taken over the top rankings.”

Another industry worker echoed his thoughts. “Since fandoms play no small role in determining the rankings, new artists from smaller companies have had a tough time at even getting to be on stage.”

11.07.2012 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.