Moon Jae-in Campaigns in Daejeon, Criticizes Park

Moon Jae-in Daejeon’da Kampanyasına Devam Etti ve Park’ı Eleştirdi

Ana muhalefetteki Demokrat Birleşik Parti’nin başkan adayı Moon Jae-in, Chungcheong Eyaleti-Daejeon’da kampanyasına devam ediyor.

Çarşamba günü Moon, iktidardaki Saenuri Partisi’nin adayı Park Geun-hye’nin Lee Myung-bak hükümetinin başarısızlıklarından eşit olarak sorumlu olduğunu söyledi. Moon’un açıklaması, Park’ın Moon’u başarısız olan Roh Moo-hyun hükümetinin üst düzey yetkilisi olarak nitelendirmesinden sonra geldi.

Moon, Roh yönetiminin çok iyi şeyler yaptığını, ama kısıtlamalar uyguladığını söyledi. Roh yönetimi 100 üzerinden 70 puan alıyorsa, Lee hükümetinin sıfır puan alacağını çünkü hiçbir şeyi doğru yapmadığını sözlerine ekledi.

DBP adayı, Bilgi ve İletişim Bakanlığı ile Denizcilik İşleri ve Balıkçılık Bakanlığı’nın kaldırılmasının önerilmesi ve zenginler için vergi kesintilerini destekleyen Park’ı eleştirdi.

Çarşamba günü erken saatlerde Moon, Daejeon’da bir çocuk bakım merkezini ziyaret etti, kamu ve iş yerinde çocuk bakım hizmetlerinin arttırılması ve torunlarıyla ilgilenen yaşlılar için mali destek sağlamaya söz verdi.

Moon ayrıca, çalışan annelerin yükünün hafifletilmesine yönelik sosyal yardım hizmetleri sağlamak için de söz verdi.

akgbe

Main opposition Democratic United Party (DUP) presidential candidate Moon Jae-in continues his campaign in Daejeon, Chungcheong Province.

Moon on Wednesday said that ruling Saenuri Party candidate Park Geun-hye is equally responsible for the failures of the Lee Myung-bak government. Moon’s remark comes after Park characterized Moon as the highest-ranking official of the failed Roh Moo-hyun government.

Moon said the Roh administration did many good things but showed limitations. He added that if the Roh administration was 70 points out of 100, the Lee government would score zero because it has done nothing right.

The DUP candidate also criticized Park for supporting tax cuts for the rich and for proposing and approving the abolition of the Information and Communication Ministry and the Maritime Affairs and Fisheries Ministry.

Earlier on Wednesday, Moon visited a child care center in Daejeon and promised to increase public and workplace child care facilities and to provide financial support for elders who take care of their grandchildren.

Moon also pledged to provide welfare services aimed at easing the burden of working moms.

KBS World-28.11.12

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.