Moon Geun-young to Star in Drama

Moon Geun-young Yeni Bir Dizinin Yıldızı Olacak

“Cheongdamdong Alice” ve “Cinderella’s Sister” gibi hit dizilerin yıldızı Moon Geun-young bir dönem dizisi ile Temmuz ayında küçük ekrana geri dönecek. Oyuncu beş yıl sonra ilk kez dönem dizisinde oynayacak.

Geçici adıyla “Goddess of Fire, Jeongi” dizisinde Moon, Joseon Hanedanlığı (1392-1910)’nın ilk kadın çömlek ustası rolünü canlandıracak. Bu karakter daha sonra ülkenin en iyi çömlek ustası olacak.

Ajansı, “Moon son zamanlarda, canlandıracağı karakteri analiz etmeye ve çömlek yapmayı öğrenmeye çalışıyor. Bir çömlekçinin hayatını anlatan bir dizide ilk kez rol alacağından dolayı karakterini mükemmel bir şekilde ortaya koymak için elinden geleni yapıyor.” dedi.

Yeni dizi, şu anda MBC’de yayınlanan “Gu Family Book” bittikten sonra ekranlara gelecek.

Min-Hee Chang^^

Moon Geun-young, of the hit drama series “Cheongdamdong Alice” and “Cinderella’s Sister,” will return to the small screen in July in a periodic drama. It’s the first time in five years that Moon will act in a period drama.

In the drama tentatively named, “Goddess of Fire, Jeongi,” Moon will play the first female potter of the ancient Joseon Dynasty (1392-1910), who becomes the nation’s best pottery artisan.

“Moon has been practicing pottery-making recently and focusing on analyzing the character she’s going to play,” her agency said. “It is the first time for a period drama to focus on the life of a potter; she is putting forth the best effort to make the character come out perfect.”

It’s not the first time Moon has played the role of a professional craftsman. Five years ago, Moon portrayed Shin Yun-bok, a renowned Joseon painter, on the premise that the artist could have been a woman, based on the historical novel by Lee Jung-myung, in a drama titled “Painter of the Wind.”

The new drama will air after the ongoing MBC drama, “Gu Family Book.”

15.04.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.