Memorial Hall Honoring Ahn Jung Geun Opens in Harbin, China

Çin Harbin’de Ahn Jung Geun’u Onurlandıran Bir Anıt Salonu Açıldı

 

1909 yılında, Japon sömürge hükümeti valisi olan, General Hirobumi Ito’nun öldürüldüğü yerde, Çin’in Harbin İstasyonu’nda, Kore bağımsızlık savaşçısı Ahn Jung Geun’u onurlandıran bir anıt salon açıldı.

Açılış töreni sadece Çinli vatandaşlar ile pazar günü gerçekleştirildi. Tesis, Harbin Hükümeti ve kentin demiryolu departmanı tarafından farklı şekilde inşa edildi.

Anıt salonu da Ahn’ın fotoğrafları ile tarihsel kayıtları görüntülemek için ve bilinen bazı malzemelerin altında Korece açıklamalar bulunuyor. Aynı zamanda salonun içinde, ziyaretçilerin Ahn’ın Ito’ya ateş ettiği tren platformunu görebilecekleri bir pencere de var.

Ateş edilen yerde şimdi, “Yurtsever Şehit Ahn Jung Geun, 26 Ekim 1909 tarihinde Hirobumi Ito’yu vurdu.” şeklinde bir yazı vardır. Daha önce, bu yer sadece bir nokta ile belirtilmişti.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Seoul anıt salonun açılışının çok saygılı ve Güney Kore-Çin zirvesinde varılan anlaşmalarla son derece uyumlu olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz Haziran ayında Devlet Başkanı Park Geun Hye, Çin Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping ile bir zirvede bir araya gelmiş ve Ahn’ın Kore ile Çin halkı tarafından saygı duyulan bir şahsiyet olduğunu söyleyerek, Harbin istasyonunda Ahn’ı onurlandıran bir taş anıt dikilmesi için Çin’e işbirliği çağrısında bulunmuştu. Xi, Park’ın isteğini dikkate alarak ilgili kurumlara emir verdi. O zamandan beri, iki ülkenin konuyla ilgili takip müzakereleri yürüttüğü söyleniyor.

Geçen Kasım ayında Çin’in Dışişleri Bakanlığına, Ahn hakkında yorum sorulduğunda, Ahn’ın Çin’de saygı duyulan ünlü bir bağımsızlık savaşçısı olduğunu söyledi.

Ahn, Ito suikasti nedeniyle 26 Mart 1910 tarihinde, Çin’in Dalian şehrinde bir Japon hapishanesinde infaz edildi.

 

KHJ-Kolik

 

A memorial hall honoring Korean independence fighter Ahn Jung-geun has opened at Harbin Station in China where he assassinated resident-general of the Japanese colonial government, Hirobumi Ito, in 1909.

A ceremony marking the opening was held on Sunday with only Chinese figures present. The facility was built discretely by the Harbin government and the city’s railway department.

The memorial hall is also known to display photographs and historical records of Ahn, and some of the materials offer explanations in Korean. Inside the hall, visitors can also look through a window to see the train platform where Ahn shot Ito.

At the location of the shooting, a sign now reads “Patriotic Martyr Ahn Jung-geun shot Hirobumi Ito on October 26, 1909.” Previously, the spot had only been labeled with a simple mark on the floor.

A South Korean Foreign Ministry official said Seoul hails and highly regards the opening of the memorial hall, which is in line with agreements reached during a South Korea-China summit.

Last June during a summit with Chinese President Xi Jinping, President Park Geun-hye called for China’s cooperation to erect a stone monument honoring Ahn at Harbin station, saying Ahn is a figure respected both by the Korean and Chinese people. Xi ordered related agencies to consider Park’s request. Since then, the two countries were said to have carried out follow-up negotiations on the matter.

Last November when asked to comment on Ahn, China’s Foreign Ministry said Ahn is a renowned independence fighter who is also revered in China.

Ahn was executed at a Japanese prison in Dalian, China, on March 26, 1910, for assassinating Ito.

 

KBS GLOBAL – 20.01.14

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.