Manufacturing Sector Grew 7.7% Last Yr

South Korea (대한민국)

Üretim Sektörü Geçen Yıl %7.7 Gelişti

Güney Kore ekonomisinin ana dayanağı üretim, geçen yıl %7 gelişim gösterdi fakat inşaat sektörü 2011’de en kötü yılını geçirdi.

Kore Bankası verilerine göre, Güney Kore ekonomisi geçen yıl Ocak’tan Eylül’e kadar %3.7 gelişti. Dördüncü çeyreğin verileri henüz bitirileceğinden, bu tüm yıl için tahmin edilen %3.8 gelişimden daha az.

Sanayilere göre, üretim %7.7 ile geçen yıla göre en yüksek gelişimi gösterdi ve onu bilgi ve iletişim, toptan ve perakende satış ve restoran ve konaklama izledi. Sağlık ve toplumsal refah sektörü ve ulaşım da bunların ardından geldi.

Diğer yandan inşaat sektörü, Asya finansal krizinin ardından durgunluk döneminde 1999’daki -7.1’den bu yana en düşük olan -6.9 gelişim gösterdi.

Tarım ve balıkçılık, iklim değişikliği ve şap hastalığının baş göstermesi yüzünden olumsuz şekilde -3.4 gelişim kaydetti.

ji-young park

Manufacturing, the mainstay of the South Korean economy, continued high growth of seven percent last year but the construction sector was found to have had its worst year in 2011.

According to data by the Bank of Korea, the South Korean economy grew three-point-seven percent from January to September last year. This is lower than the estimated three-point-eight percent growth for the whole of last year as fourth quarter data has yet to be finalized.

By industry, manufacturing posted the highest year-on-year growth at seven-point-seven percent followed by information and communications, wholesale and retail, and restaurant and accommodations. The health and social welfare sector and transportation followed behind.

On the other end, the building sector posted a minus six-point-nine percent growth which is the lowest since the minus seven-point-one in 1999 during the recession period following the Asian financial crisis.

Agriculture and fisheries also recorded negative growth of minus three-point-four percent due to climate change and the foot-and-mouth disease outbreak.

KBS World-24.1.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.