Lee Says Korean Athletes Give Hope, Courage

South Korea (대한민국)

Lee Koreli Sporcuların Umut ve Cesaret Verdiğini Söyledi

Devlet Başkanı Lee Myung-bak, Londra Olimpiyatları’nda ellerinden gelenin en iyisini yapan Güney Koreli sporcularla gurur duyduğunu söyledi.

Pazartesi sabahı bir radyoda konuşma yapan başkan, bu günlerde ülkede ve yurt dışında birçok zorluk var, ama sporcuların ona umut ve cesaret verdiğini söyledi.

Lee, dünya sahnesinin yukarısında ve ulusal profilin ötesinde yarışan Güney Koreliler gerçekten umut verici. Koreliler ile birlikte desteğini ve cesaretinin onlarla olduğunu söyledi. Böylece sporcular sonuna kadar ellerinden gelenin en iyisini yapabilir ve eve iyi durumda dönebilir.

akgbe

President Lee Myung-bak says he’s proud of the South Korean athletes who are doing their best at the London Olympics.

In his biweekly radio address Monday morning, the president said there are many difficulties at home and abroad these days, but the athletes provide him with hope and courage.

Lee said the South Koreans competing on the world stage above and beyond national profile is a truly hopeful gain. He said he sends his support and encouragement along with the Korean people to the athletes so they can give their best to the end and return home in good health.

KBS World-06.08.12

http://img338.imageshack.us/img338/1192/1203jc.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.