Lee Jong Suk To Possibly Take On His First Medical Drama

Lee Jong Suk’un Tıp Hakkındaki İlk Dramasını Çekme İhtimali Var

Lee Jong Suk konuşmasında SBS “Foreign Doctor” draması ile tıp hakkındaki ilk dramasını çekebileceği ihtimalini belirtti.

Lee Jong Suk’un ajansı ” Drama için sadece bir teklif aldı ve Lee Jong Suk dökümü gözden geçiriyor. Bu onun için bulunan bir fırsat. Jong Suk’un başka bir dramaya katılma ihtimali de var. O sadece senaryoya sahip.” diye 5 Aralık’da açıklama yaptı.

Foreign Doctor’ın yönetmeni ‘City Hunter’ ve ‘The Sun of My Master’s’ dramalarının yönetmeni olan Jin Hyuk. Hikayede Kuzey Koreli dahi bir ilticacı olan, Dr. Park Hoon’un Kore’nin en iyi hastanesinde işe girmesi ve orada yaşamına bir yabancı olarak devam etmesi anlatılmaktadır.

mls.mls

Lee Jong Suk is in talks to take on what could be his first medical drama, SBS’ ‘Foreign Doctor’!

Lee Jong Suk’s agency stated on December 5, “It is just one of the dramas that [Lee Jong Suk] received a casting offer for and is reviewing… There is a chance that he may participate in another drama… He has only received the script so far.”

‘Foreign Doctor’ will be directed by ‘City Hunter’ and ‘The Sun of My Master’s PD Jin Hyuk and will portray the story of a genius North Korean defector, Dr. Park Hoon, who enters Korea’s top hospital and adjusts to life as an outsider in his workplace.

allkpop-05.12.2013

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.