Lee holds summit with Japanese, Chinese leaders

South Korea (대한민국)

Lee Japon ve Çinli Liderlerle Zirvede Buluştu

Japonya’nın ev sahipliği yaptığı Güney Kore, Japonya ve Çin liderlerinin katıldığı Mart ayında yaşanan felaketin ardından büyük bir deprem ve tsunami sonrasında nükleer güvenlik üzerine artırılacak önlemleri görüşmek üzere bir araya geldikleri yıllık işbirliği zirvesi Pazar günü başladı.

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak ve Çin Başbakanı Wen Jiabao, Fukushima Daiichi nükleer santralinden hala radyosyonun yayılabileceğini belirterek Fukushima’da depremin hasar verdiği bir eve dayanışma ziyareti yaptıktan sonra Tokyo’ya gittiler. Japonya Başbakanı Naoto Kan da onlara eşlik etti.

Lee, depremden zarar gören sakinleri sadece teselli için değil de tadı, afete uğramış komşu millet için Seoul’un verdiği desteği vurgulamak adına kameralar önünde bölgede üretilen domates, salatalık ve diğer sebzeleri ve meyveleri sembolik bir jest olarak yedi.

Michiru

Leaders of South Korea, Japan and China began an annual cooperation summit Sunday expected to focus on how to work together in enhancing nuclear safety and handling disasters, as host Japan is still reeling from the aftermath of March’s massive earthquake and tsunami.

South Korean President Lee Myung-bak and Chinese Premier Wen Jiabao went to Tokyo after making a solidarity trip to Fukushima, home to the quake-damaged Fukushima Daiichi nuclear power plant that is still spewing radiation. Japanese Prime Minister Naoto Kan traveled together with them.

Lee not only comforted displaced residents, but also tasted, before a barrage of camera flashes, cherry tomatoes, cucumbers, and other vegetables and fruits produced in the region in a symbolic gesture underlining Seoul’s support for the disaster-stricken neighboring nation.

22.05.2011 – Yonhap


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.