Lee Hi’s Album Release Date Pushed Back to March 28

Lee Hi’nin Albüm Yayınlanma Tarihi 28 Mart’a Ertelendi 

Lee Hi’nin normalde 21 Mart’ta çıkması beklenen yüksek beklentiye sahip solo albümü, bir hafta ertelenerek 28 Mart’a çekildi.

Sebep olarak albüm ile aynı anda yayımlanacak olan çıkış parçası Rose, yapım sonrası daha fazla zaman gerektirmesi gösterildi ve süreci aceleye getirmektense, YG daha iyi sonuçlar almak için yapımda daha çok çaba sarf etmeye karar verdi.

2NE1 grubunun Lonely, I’m the Best ve I Don’t Care dahil bir çok şarkısını yöneten YG yapımcısı Teddy, Lee Hi’nin Rose parçasının arkasındaki güçtür. Parça özellikle dikkat çekiyor çünkü Lee Hi’nin YG-tarzı yayınlanan ilk parçası olacak.

Rose sözleriyle bir kadını dikensiz güle benzeten ve erkeklere uyarı veren bir şarkının kadınlardan güzel karşılık alması bekleniyor.

Lee Hi’nin sevimli genç kız profiline uyan çıkış parçası ‘It’s Over’ın yayınlanmasından sonra, bir çok kişi gelecek parçada genç şarkıcının nasıl görüneceğini merak ediyor.

LikeAStar

The release of Lee Hi’s highly-anticipated solo album, which was originally set to be released on March 21, has been delayed one week to March 28.

The reason provided is that the music video for title track Rose, which was set to be released simultaneously with the album, requires more time in post-production, and rather than rush the process, YG has decided to put efforts into producing better results.

YG’s resident producer, Teddy, who produced 2NE1’s many hits, including Lonely, I’m the Best and MI Don’t Care, is the mastermind behind Lee Hi’s Rose. The track is garnering particular attention because it will be Lee Hi’s first YG-style release.

Rose is a song that likens a woman to a rose with thorns and serves as a warning to men, with lyrics that are expected to resonate with women.

Following the release of It’s Over, which was a track fit for Lee Hi’s cute teen girl image, many are curious to see how the young singer will switch it up with the upcoming track.

18.03.2013 – enewsworld

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.