Lee Hi to Possibly Hold First Comeback Stage Through ‘K-Pop Star 2′

Lee Hi İlk Geri Dönüş Sahnesini Muhtemelen “K-pop Star 2” Aracılığıyla Gerçekleştirecek

Bir yayın görevlisinden alınan bilgilere göre, eski “K-pop Star” yarışmacısının 7 Mart tarihinde ilk albümünün yayınlanmasının ardından, 10 Mart tarihinde “K-pop Star 2” ile geri dönüş yapacağı belirtildi.

Bilmeyenler için, Lee Hi “K-Pop Star” yarışmasının ilk sezonunda ikinci olmuştu ve bunun katkısıyla Yang Hyun Suk tarafından YG Family’e alınmıştı. Çıkışını “1, 2, 3, 4” şarkısı ile yapmış ve tüm müzik listelerinde ve müzik programlarında 1 numara olup çaylak bir sanatçı olarak rekor kırmıştı.

Görünüşe göre ‘çaylak canavar’ın 1 Mart tarihinde yayınlanacak albümü, geri dönüşü seçme programıyla birleştirmek için ertelendi. Onun güçlü ve duygusal sesi bütün müzikseverlerin kalbini kazandığından, bu değişimin 7 Mart tarihine yakın tarihlerde geri dönüş yapacak sanatçıların paniklemesine sebep olduğu söylendi.

Asya_Prenses

According to a broadcast insider, the former ‘K-Pop Star’ contestant will be holding her first comeback stage through the live broadcast of ‘K-Pop Star 2′ on March 10th after releasing her 1st album on March 7th.

For those of you who aren’t familiar, Lee Hi finished in 2nd place on the first season of ‘K-Pop Star’ and was quickly taken in by Yang Hyun Suk to join YG Family. She made her debut soon after with “1, 2, 3, 4” which ranked #1 on major music charts and grabbed wins on music programs, setting records as a rookie.

Apparently, the ‘monster rookie’s album was due out on March 1st, but ended up being postponed to collaborate with the audition program. This change is said to have artists who were planning for a comeback around March 7th panicking for despite her petite stature, there lies a powerful and soulful voice that is out to once again capture the hearts of music fans.

20/02/2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.