Lee Hi Completely Sweeps Music Charts with “It’s Over”

Lee Hi “It’s Over” ile Müzik Listelerini Tam Anlamıyla Süpürdü

Lee Hi, albümü ‘First Love‘ın çıkış parçası “It’s Over” ile merakla beklenen geri dönüşünü yaptı ve tüm müzik listelerini alt üst ederek büyük bir başarı elde etti.

“It’s Over” parçası Melon da dahil (hatta zirveye çıktı), Mnet, Olleh Music, Bugs, Soribada, Monkey3, Naver Music, Daum Music ve daha bir çok listede 1. sırada yer aldı. Bu kadar da değil, diğer parçalarıda “It’s Over” ile birlikte aynı müzik listelerinde yükseldi.

Sadece 16 yaşında olan şarkıcı caz, ritim ve blues türlerini yeni albümüne katarak, sanatçı olma yolunda katettiği ilerlemeyi gösterdi ve karşılığını almış gibi görünüyor.

Yetenekli çaylak sanatçı SISTAR19, 2AM Huh Gak ve daha bir çok güçlü rakibini yenerek, gelecek çıkış parçası “Rose” için hayranlarını daha çok meraklandırdı!

Tebrikler Lee Hi!

LikeAStar

Lee Hi recently made her highly anticipated comeback with the first title track “It’s Over” from her album ‘First Love‘ and achieved an all-kill as the song swept all the major music charts.

“It’s Over” ranked #1 on music charts including Melon (even hitting the roof!), Mnet, Olleh Music, Bugs, Soribada, Monkey3, Naver Music, Daum Music, and more. That’s not all for all of her other tracks also soared high on the same charts along with “It’s Over”.

The singer, who is only 16 years old, showed her growth as an artist by incorporating the genres of jazz, and rhythm and blues, into her new album and it seems to have paid off. The talented rookie artist beat out strong competition like SISTAR19, 2AM, Huh Gak, and more, leaving fans to anticipate her next title track “Rose” even more so than before!

Congrats Lee Hi!

08.03.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.