Korea’s U-20 World Cup Hopes Hanging in Balance

South Korea (대한민국)

Kore’nin U-20 Dünya Kupası Umutları Askıya Alındı

Kore, Salı günü Mali karşı açılış oyunu kazanmış olmasına rağmen, salı günü Dünya Kupası ikinci ön eleme turu maçında Fransa’ya karşı istikrarsız bir oyun sergileyerek 3-1 yenildi.

İki galibiyeti ve altı puanı bulunan ev sahibi Fransa’nın daha az gol atmış olmasına rağmen aldığı üç puan Kore’nin grup A’da Kolombiya’nın ardından ikinci sırada yer almasına neden oldu.

Kore ekibinin kaderi cumartesi (10:00 Kore saatine göre) Kolombiya’ya karşı yapacağı üçüncü maç tarafından belirlenecek. Kore’nin bir sonraki turu garantilemesi için sağlam bir zafere ihtiyacı var. Fransa’yı Kore’ye nispeten Mali’yle yapacağı kolay bir maç bekliyor. Her iki tarafın da galibiyeti durumunda gol fazlası ile Kore’nin doğrudan Avrupa’ya gidebilme ihtimali var.

Kore, Kolombiya ile berabere kalırsa, Fransa’nın da berabere kalması ya da daha kötü bir sonuç çıkarması, eğer Kore kaybederse Fransa – Mali karşılaşmasının golsüz sonuçlanması için dua etmek gerecek.

‘hilal’

Korea crumbled 1-3 to France in its second match of the first preliminary round of the FIFA U-20 World Cup in Bogota, Colombia, on Tuesday, putting the team in a precarious position to advance despite having won its opening game against Mali.

Korea is currently in second place behind Colombia in Group A. The host leads with six points from two wins, while France, which also has three points, takes third spot due to its having scored one goal less than Korea.

The fate of the Korean team will be determined by its third match against Columbia Saturday (10 a.m. Korean time), with only a solid victory guaranteeing Korea’s berth in the next round. France is expected to win its relatively easy encounter with minnows Mali, meaning that even if both sides triumph, the Europeans could go still through if they rack up a better goal advantage.

If Korea draws with Colombia, it will need France to do the same or worse. If it loses, it will need to pray that Mali can hold France to a goalless stalemate.

04.08.2011-Chosun

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.