Korea to Host Special ASEAN Summit Next Year

Kore Gelecek Yıl Özel Bir ASEAN Zirvesine Ev Sahipliği Yapacak

Devlet Başkanı Park Geun-hye, 10 üyeli Güneydoğu Asya Uluslar Birliği liderleri için gelecek yıl Seoul’de özel bir zirveye ev sahipliği yapacak. Dışişleri Bakanlığı, zirvenin ASEAN’a üye bir ülkenin başkanlık yaptığı yıllık bir toplantı olmadığını, Kore ve ticaret bloğu arasındaki diplomatik ilişkilerin 25. yıl dönümü münasebetiyle ayrı bir etkinlik olduğunu açıkladı.

Bu 2009 yılından bu yana yapılan ikinci özel zirve olacak.

Dışişleri Bakanı Yun Byung-se: ”Zirveye ev sahipliği yaparak, Kore hükümeti her ülkenin liderine Kore’nin ASEAN’a değer verdiğini göstermek istiyor.” Hükümet ayrıca Kore’de bir Güneydoğu Asya kültür merkezi kurmayı planlıyor.

Kore aynı zamanda gelecek yıl için planlanan Seoul’deki görüşmeler için beş Mekong ülkesinin (Burma, Kamboçya, Laos, Tayland ve Vietnam) dışişleri bakanlarını da davet edecek.

Kore’nin ASEAN ile ticaret miktarı geçen yıl Çin’den sonra ikinci büyük miktar olan 131 milyar dolar olarak gerçekleşti.

akgbe

President Park Geun-hye will host a special summit in Seoul next year for the leaders of the 10-member Association of Southeast Asian Nations. The Foreign Ministry on Monday said the summit is not the annual meeting hosted by the chair country of ASEAN but a separate event to mark the 25th anniversary of diplomatic relations between Korea and the trading bloc.

This will be the second special summit since 2009.

Foreign Minister Yun Byung-se said, “By hosting the summit, the Korean government wants to send a message to each of the leaders that Korea values ASEAN.” The government also plans a Southeast Asia cultural center in Korea.

Korea will also invite the foreign ministers of the five Mekong countries (Burma, Cambodia, Laos, Thailand and Vietnam) for talks in Seoul also scheduled for next year.

Korea’s trade with ASEAN totaled US$131 billion last year, the second biggest amount after China.

The ChosunIlbo -02.07.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.