Kim Ki-duk’s ‘Pieta’ Films Dark Side of Capitalism

Kim Ki-duk’un ‘Pieta’ Filmi Kapitalizmin Karanlık Yüzünü Gösteriyor

Usta yönetmen Kim Ki-duk’un iç burkan, iyi kurgulanmış dram filmi ‘Pieta’, paranın insanlığı nasıl yok edebileceğini ve kişilerarası iletişimi çok kötü hale getireceğini ortaya koyuyor.

Film, tavandan asılan kalın bir zincirin görülmesiyle başlıyor. Tekerlekli sandalyedeki genç bir adam boynuna zinciri takarak kendini asıyor; işte trajedinin başlangıç noktası da burası.

Daha sonra baş karakter Gang-do ortaya çıkıyor, bir tefeciye borç toplayan yalnız ve zalim bir adam. Borçlarını ödeyemezlerse ellerini bir makineyle keserek veya farkı kapatmak üzere zararları için ödenecek sigorta harcamalarını kullanmak adına yüksek binalardan aşağı atarak alıcılara zarar veriyor.

ji-young park

“Pieta,” a bruising but wisely-woven drama by master director Kim Ki-duk, plainly shows how money can destroy humanity and create hellish interpersonal relationships.

The film opens as a thick chain is lowered from the ceiling. A young man in a wheelchair hangs himself by tying the chain around his neck, and that is the beginning of the tragedy.

Then the unlikely protagonist Gang-do (Lee Jung-jin) appears, a lonely and brutal man working as a debt collector for a loan shark. He cripples clients if they cannot pay their debts by cutting their hands with a machine or pushing them off high buildings to use the insurance payments for their injuries to make up the difference.

Yonhap News-5.9.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.