Kim Hyung Joon to Participate in Singaporean Charity Concert

Kim Hyung Joon Singapur’da Hayır Konserine Katılacak

SS501 üyesi Kim Hyung Joon, Singapur’da düzenlenecek ve kendi milletlerini temsilen farklı ülkelerden yıldızlara da ev sahipliği yapacak büyük bir hayır konserine katılacak. Kim Hyung Joon Güney Kore’yi temsil edecek! Konserin adı “SPD Charity Show 2013” ve organizasyon Singapurlu yayın şirketi “Mediacorp TV Singapore Pte Ltd” tarafından yürütülecek. Kim Hyung Joon bu konser için 15 Mart tarihinde Singapur’a gidecek.

Hayır konseri fiziksel engelli insanların hayallerini gerçekleştirebilmeleri için para toplamak amacıyla düzenleniyor. Asya ülkelerinin her birinden bir yıldız davet edildi. Etkinlikten elde edilen gelirin tamamı “Fiziksel Engelliler Derneği”ne bağışlanacak.

Bu, Kim Hyung Joon’un hayır konserine ilk katılışı değil. Geçmişte, yoksul hanelere pirinç dağıtmıştı. Bir barınaktaki terk edilmiş bir köpeğe de sahip çıktı.

Kim Hyung Joon kısa zaman önce ilk özel konseri “The First”ü gerçekleştirdi. Konserde solo şarkıcı olarak kendini ne kadar geliştirdiğini gösterdi.

primadonna

SS501’s Kim Hyung Joon will join a large charity concert in Singapore that will host stars from different countries that represent their respective nations. He will represent South Korea! The concert is titled, “SPD Charity Show 2013” and is run by Singapore’s broadcasting company “Mediacorp TV Singapore Pte Ltd.” For this concert, Kim Hyung Joon will leave for Singapore on March 15.

The charity concert is trying to collect funds in order to help physically challenged individuals pursue their dreams. One star from each Asian country was invited. All of the profits made from the event will be given to the “Society for Physically Disabled.”

This is not the first time that Kim Hyung Joon has participated in charity. In the past, he gave rice to impoverished households. He also adopted an abandoned dog from a shelter.

Recently Kim Hyung Joon did his first exclusive concert “The First.” At the concert, he showed how much he had developed as a solo singer.

15.03.2013 – soompi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.