KARA’s Seungyeon, Nicole, Hara, & Jiyoung to split from DSP Media

South Korea (대한민국)

KARA’dan Seungyeon, Nicole, Hara ve Jiyoung, DSP Medya ile Yollarını Ayırdılar

KARA’nın DSP Medya’dan ayrıldığı konusu ile ilgili yaptığı açıklamalar, müzik dünyasında şok etkisi yarattı. Lider Gyuri hariç KARA üyeleri, DSP Medya‘ya olan güvenlerini kaybettiler ve Ajans ile olan sözleşmelerine son verdiler.

19 Ocak’ta KARA’nın avukatları şu açıklamaları yaptılar:

“Grup üyeleri, Kore’den ve Japonya’dan büyük sevgi kazandılar, uzun süre çalıştılar ama geleceklerini ve haklarını korumak için ajans ile yollarını ayırma kararı aldılar.”

Devamı için tıklayınız…

butterfly7

Reports of KARA splitting from their agency, DSP Media Entertainment, has sent shockwaves throughout the music industry. The members of KARA, excluding leader Gyuri, reasoned that they had lost their confidence in their relationship with DSP Media Entertainment, and that it could never be regained again.

Landmark, KARA’s lawyers, reported on January 19th:

“Despite KARA receiving much love from their activities in both Korea and Japan, the members have experienced inexplicable pain that brought them to this decision. They’ve held it in for a long time, but in order to protect their rights and their future, the members have decided to part ways from their company.”

Click For More Information…

( allkpop / 19.01.2011 )

Image Hosted by ImageShack.us

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.