Kara Announces Plans to Hold a Second Arena Tour in Japan

Kara Japonya’da İkinci Arena Turnesine Çıkmayı Planladığını Açıkladı

Hayran buluşmasında 24.000 hayranı ile bir araya gelen Kara, Ekim ayında başka bir arena turnesine çıkmayı planladıklarını açıkladı.

Kara 23 Haziran’da Yokohama, Japonya’da Kamilia School isimli bir hayran buluşması düzenledi ve iki ayrı gösteri boyunca 24.000 hayranının önünde performans sergiledi. Bugün de ikinci arena turnesi ‘Kara 2nd Japan Tour 2013 – Karasia’yı duyurdu.

Turne 8 Ekim’de Yokohama’da başlayacak ve daha sonra 140.000 seyirci ile birlikte Tokyo, Osaka, Nagoya, Fukuoka, Fukui ve Kobe’de devam edecek.

Grubun ilk arena turnesi Nisan 2012’de 150.000 hayranın katılımıyla ile altı ilde gerçekleşti. Grup daha o zamandan Saitama Super Arena konseri biletlerinin tükenmesiyle ülkedeki muazzam popülerliğini kanıtladı. Turne Ocak ayında Tokyo Dome konseri ile devam etti ve böylece Kara Tokyo Dome’da konser veren ilk Koreli kız grubu oldu.

Min-Hee Chang^^

Before 24,000 fans gathered for its fanmeeting, Kara announced its plans to hold another arena tour come October.

On June 23, Kara held its fanmeeting Kamilia School in Yokohama, Japan, performing before 24,000 fans across two separate shows. This day, Kara announced that it would hold its second arena tour Kara 2nd Japan Tour 2013 – Karasia.

The tour will start in Yokohama on October 8, then travel through Tokyo, Osaka, Nagoya, Fukuoka, Fukui and Kobe, gathering a 140,000 audience.

The group′s first arena tour took place in April 2012 across six cities with 150,000 fans. At the time, it even sold out tickets to its Saitama Super Arena concert, proving the great popularity it enjoys in the country. The tour was followed in January with a Tokyo Dome concert, making Kara the first K-Pop girl group to sell out a Tokyo Dome show.

24.06.2013 – enewsWorld

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.