Kang So Ra to Get Entangled in a Love Triangle with Lee Jong Suk and Park Hae Jin for New Drama ‘Doctor Stranger’

Kang So Ra Yeni Drama ‘Doctor Stranger’da Lee Jong Suk ve Park Hae Jin ile Aşk Üçgeninde Olacak!

Kang So Ra’nın, SBS’nin yeni medikal draması ‘Doctor Stranger’da oynayacağı onaylandı!

Kang’ın ajansı Will Entertainment ayın 13’ündeki açıklamasında “Kang So Ra’nın, SBS’nin ‘Doctor Stranger’da oynayacağı onaylandı. Bu dizi onun ekranlara geri dönüşü olacak.” dedi.

Kang So Ra, kalp damar cerrahisi departmanında öğretim görevlisi olan ve aynı zamanda, hastanenin profesörü ve yüksek rütbeli yöneticisinin kızı olan Oh Soo Hyun’u oynayacak. Lee Jong Suk ve Park Hae Jin ile aşk çıkmazına giren, dışarıdan sert ama aslında kolayca yaralanabilen bir karakteri canlandıracak.

“Doctor Stranger” , “City Hunter” ve “The Sun of My Master’s” gibi dizilerin yönetmeni Jin Hyuk tarafından yönetilecek. Dizi, Kuzey Koreli sığınmacı olan dahi Dr. Park Hoon’un Kore’nin en iyi hastanelerden birine girerek iş yerinde yabancı olarak hayatını devam ettirmesini anlatacak.

‘Doctar Stranger’, ‘ God’s Gift -14 Days’ bitiminde mart ayında başlayacak!

WendyT

Kang So Ra has now been confirmed to star in new SBS medical drama ‘Doctor Stranger’!

Her agency Will Entertainment stated on the 13th, “Kang So Ra has been confirmed to star in SBS’ ‘Doctor Stranger’ and will make her small screen comeback.”

Kang So Ra will play the role of Oh Soo Hyun who is an instructor at the cardiothoracic surgery department and also the daughter of the hospital’s professor and high ranking executive. She gets entangled in a love triangle with Lee Jong Suk and Park Hae Jin, and although she seems tough on the outside, she is easily hurt.

‘Doctor Stranger’ will be directed by ‘City Hunter’ and ‘The Sun of My Master’s PD Jin Hyuk and will portray the story of a genius North Korean defector, Dr. Park Hoon, who enters Korea’s top hospital and adjusts to life as an outsider in his workplace.

‘Doctor Stranger’ is set to premiere following ‘God’s Gift -14 Days’ this coming April!

14.02.2014 allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.