K-pop Stars Help Filmmakers

Film Yapımcılarının Yardımına K-Pop Yıldızları Koşuyor

Super Junior, 4Minute ve FT Island, geniş kapsamlı “Blooming Youth Project” filminde yer alarak ülkenin istenen film yapımcılarına destek olacaklar.

Geçen yıl, Kore Yaratıcı İçerik Ajansı acemi yönetmenleri desteklemek için bir kampanya başlattı. Ajans 5 kısa film senaryosu seçti ve bu film projelerin gerçekleşmesi için ödenek sağlayacaklarına söz verdi.
Kazanan yönetmenler Kim Jin-mu, Joo Sung-soo, Park Ga-hee, Kim Ji-wook ve Jung Won-sik’tir.

Ünlü K-pop grubu Super Junior’ın bir üyesi olan Lee Dong Hae, Kim Jin Mun’un bir gencin güvensizliğinin ve tedirginliğinin anlatıldığı kısa filmi “Rumor’”da bir lise öğrencisini canlandırıyor.

2010 SBS dizisi “It’s Okay, Daddy’s Girl”de aktör olarak çıkış yaptığından beri, Dong Hae gittikçe oyunculukta ve diğer alanlara yer almaya çalışıyor.

Kapsamlı filmin diğer bölümü “The Way to the Army Training Camp,” de kız grubu 4Minute’den Nam Ji-hyun bir kadının Kore zorunlu askerlik hizmetine bakış açısını izleyicilere gösterecek.

Son olarak, FT Island’ın gitaristi Song Seung Hyun, Joo Sung Soo tarafından yönetilen “Can’t Trust Anyone” kısa filminde bir banka soyguncusunu canlandırıyor.

Filmin yayın tarihi henüz kesinleşmedi.

merve25010

Super Junior, 4Minute and FT Island will support the nation’s aspiring filmmakers by taking part in the omnibus film “Blooming Youth Project” (working title).

Last year, the Korea Creative Content Agency launched a campaign to encourage rookie directors. The agency chose five short film screenplays and promised production funding to help realize those projects.

The winning directors are Kim Jin-mu, Joo Sung-soo, Park Ga-hee, Kim Ji-wook and Jung Won-sik.

Lee Dong-hae, a member of the K-pop group Super Junior, appears in Kim Jin-mu’s short film “Rumor,” playing a high school student in a story about adolescent insecurity and uneasiness.

Since his debut as an actor in the SBS drama “It’s Okay, Daddy’s Girl” in 2010, Dong-hae has increasingly tried to get involved in acting and other pursuits.

In another segment of the omnibus film “The Way to the Army Training Camp,” Nam Ji-hyun, of the girl group 4Minute, will show a woman’s perspective on Korea’s mandatory military service.

Finally, Song Seung-hyun, the guitarist for FT Island, will play a bank robber in “Can’t Trust Anyone,” a short film directed by Joo Sung-soo.

The film’s release date has not yet been decided.

01.03.2014 – JoongAng

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.