Jung Joon Young paints the tracklist for his debut album

Jung Joon Youn Çıkış Albümünün Şarkı Listesi İçin Duvar Boyadı

Jung Joon Young gelecek albümünün şarkı listesi için Hongik Üniversitesi yakınlarındaki bir duvarı üniversite öğrencileri ile birlikte boyadı.

Çıkış şarkısı “Spotless Mind” ile dikkatleri üzerine toplayan şarkıcı sanat öğrencilerinin yardımları ile duvar boyama konusunda elinden gelenin en iyisini denedi. Kahkahalar eşliğinde bir gitar resmi çizen Jun Joon Young bitişte öğrencilerden yardım almak zorunda kaldı.

Ek olarak şarkıcının yayınlanacak şarkı listesini süslemek için grafiti sanatı da kullanıldı.

Ajansı, “Bu albümde onun müziğini gösterebilmek için ses kalitesine odaklandık. Mekanik bir ses vermek yerine, canlı gibi akustik bir ses verebilmek için stüdyo kayıtlarında en iyi teknik ekiple çalıştık. Bu albümde kaliteli rock müziğine renk vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Şarkı Listesi:

1. Spotless Mind (ön sürüm parçası)

2. Really?

3. 10 Minutes Before Breaking Up (çıkış parçası)

4. Be Stupid

5. A Number I Know

6. Take off Mask

Blingbling*

Jung Joon Young got artsy for his debut album tracklist by painting it on a wall near Hongik University with the help of art students!

The singer, who impressed with his debut single and pre-release “Spotless Mind”, tried to do his best in helping out the art students, taping boundaries and painting the background.
Laughs were brought when Jung Joon Young attempted to draw the guitar on the wall himself,
but he ended up needing the art students to re-do his drawing.

In addition to the graffiti art, the singer also revealed the tracklist to his upcoming album through the decorated wall.

His agency CJ E&M stated, “The sound quality was the focus of this album which will showcase his thoughts on the sound of his music. Rather than giving a feeling of a mechanic sound, we teamed up with some of the best engineers in the studio to record a real sound that comes across like live music. The core of this album is the new color of music that stems from the high quality sound and rock music.”

Tracklist:

1. Spotless Mind (pre-release)

2. Really?

3. 10 Minutes Before Breaking Up (title track)

4. Be Stupid

5. A Number I Know

6. Take off Mask

04.10.2013-Allkpop

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.