Jung Dong Ha Parts Ways with Boohwal

Jung Dong Ha, Boohwal ile Yollarını Ayırıyor

Yetenekli vokalist Jung Dong Ha’nın, efsane rock grubu Boohwal ile yollarını ayıracağı ortaya çıktı.

Jung Dong Ha’nın Boohwal Entertainment ile sözleşme süresi doldu ve ajans 3 Ocak’ta yaptığı açıklamada, “Boohwal ve Jung Dong Ha’nın birlikte sekiz yıllık yolculuğu sona erecek. 31 Aralık tarihinde Wando’da gerçekleştirdikleri son konserde, 8 yıllık birlikteliklerini sonlanlandırmak üzere ortak bir karar aldılar.” ifadesinde bulundu.

Devamında, “Boohwal’e güzel bir kanat olan Jung Dong Ha’nın daha da yükseklere uçabilmesini diliyoruz. Boohwal’in 9. vokalisti olan Jung Dong Ha, grubun daha önceki vokalistlerine katılarak yüreğinde daima bu onurla yaşayacaktır.” şeklinde konuştu.

Jung Dong Ha, kendisinden önceki efsane vokalistler; Lee Seung Chul, Kim Jae Ki, Kim Jae Hee, Park Wan Kyu, Kim Ki Yeon, Lee Sang Wook ve Jung Dan’dan sonra, 2005 yılında Boohwal’e katıldı ve grupta en uzun süre kalan vokalist olarak rekor kırdı.

Min-Hee Chang^^

It has been revealed that talented vocalist Jung Dong Ha is parting ways with the legendary rock band Boohwal.

Jung Dong Ha’s contract with Boohwal Entertainment has expired and the agency stated on the 3rd, “Boohwal and Jung Dong Ha will end their eight-year journey together. With their final concert in Wando on December 31 last year, they agreed upon ending their eight-year walk together.”

“We wish that Jung Dong Ha, who has been a beautiful wing to Boohwal, can fly even higher and also as Boohwal’s ninth vocalist, Jung Dong Ha will keep that honor in his heart as he joins the lineup of Boohwal’s past vocalists.”

Jung Dong Ha joined Boohwal back in 2005 as the next vocalist following legendary predecessors including Lee Seung Chul, Kim Jae Ki, Kim Jae Hee, Park Wan Kyu, Kim Ki Yeon, Lee Sang Wook, and Jung Dan, and holds the record as the longest-running vocalist on the team.

03.01.2014 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.