Job Rate Sees Highest Growth in 12 Years

İş Oranı 12 Yılın İçindeki En Yüksek Büyümeyi Görüyor

Güney Kore, geçen ay iş oranında 12 yıl içindeki en yüksek büyümeyi gördü.

İstatistikler cuma günü Kore’nin, önceki yıla göre 705 bin artışla, Ocak ayında yaklaşık 24.7 milyon insanın iş sahibi olduğunu açıkladı.

İstihdam rakamsal verileri geçen Mayıs ayından bu yana arttı ve yıl bazında Kasım ve Aralık aylarında istihdam artışı 500 bin ile zirveye yerleşti

Istihdam oranı ise bir yıl öncesinden yüzde 1.3 puan artışla, Ocak ayında yüzde 64.3 seviyesinde gerçekleşmiştir. 2002 Mart ayındaki yüzde 1.4 puanlık artıştan bu yana en yüksek dalgalanmadır.

Işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.10 puan artışla, yüzde 3,5 seviyesinde gerçekleşmiştir.

nobia

South Korea’s job rate saw its highest growth in 12 years last month.

Statistics Korea said Wednesday around 24-point-seven million people had jobs in January, up 705-thousand compared to the year before.

Employment figures have increased since last May, and year-on-year job growth topped 500-thousand in November and December.

The employment rate stood at 64-point-three percent in January, up one-point-three percentage points from a year ago. That’s the highest surge since an increase of one-point-four percentage points in March 2002.

The unemployment rate stood at three-and-a-half percent, up one-tenth of a percentage point from the same period last year.

12.02.2014-kbsglobal

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.