Jeju Trekking Paths Temporarily Closed After Murder Case

South Korea (대한민국)

Jeju Trekking Parkurları, Cinayet Davasından Sonra Geçici Olarak Kapalı

Ülkenin güneyinde bulunan Jeju adasındaki ünlü trekking yollarının bazı bölümleri, son zamanlarda meydana gelen adam kaçırma ve cinayet davaları sonrasında geçici olarak kapatıldı.

Sadece, soyadının Kang olduğu teşhis edilen bir adam, 40 yaşındaki bir bayan turisti öldürmesi ve cesedini terk etmesi şüpheleriyle ilgili olarak pazartesi günü tutuklandı. “Olle” olarak adlandırılan bayan turist, 12 Temmuzda trekking kursunun yakınlarında kayboldu ve bir gün sonra Seoul sahilindeki ünlü yürüyüş yollarında yalnız olarak bulundu.

Kurbanın cesedi pazartesi günü geç saatlerde trekking 1. rotasının yakınındaki bambu alanında bulundu ve polis olayın ayrıntılarını bulmak için suç mahallinde soruşturmaya devam ediyor.

esra_kjm

Some parts of the famous trekking paths on the country’s southernmost island of Jeju have been temporarily closed following a recent kidnapping and murder case there, officials said Tuesday.

A man identified only by the surname of Kang was arrested Monday on suspicion of kidnapping and killing a 40-year-old female tourist and abandoning her body. She went missing near the trekking course on July 12, one day after she arrived from Seoul alone to hike the popular coastal walking trails, called “olle.”

The victim’s body was found in a bamboo field near trekking route 1 late Monday, and police are continuing their investigation of the crime scene to find details of the incident.

24.07.2012-Yonhap News

http://img198.imageshack.us/img198/4496/aen2012072400730031501i.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.