INFINITE’s “Destiny” and Kang Seung Yoon’s “It Rains” Go Head to Head on Real Time Charts

INFINITE “Destiny” ve Kang Seung Yoon”It Rains” Şarkı Listelerinde Başa Başlar

INFINITE “Destiny” şarkısı ile tahmin edildiği gibi hemen sonuçlarını gördüler ama yeni yıldız Kim Seung Yoon’un da bugün yayınladığı “It Rains” ile sıkı bir rekabet yaşıyorlar.

“Destiny” 16’sında yayınlandığı gibi MelOn, Naver Music, Mnet, Bugs Music, Olleh Music,Soribada ve daha fazlasında #1. sıraya yerleşti. Onların hemen arkasından “Inception”, “Going to You” ve “Mother” şarkıları da listelerde hemen yerlerini aldılar, bu da INSPIRIT’lerin çocukları nasıl özlediğini gösteriyor.

Bu sırada Kang Seung Yoon INFINITE’i 2. sıraya atarak kendisi 1. sıraya yerleşti. Bu iki sanatçıyı rahat bırakalım ve MelOn, Monkey3, Daum Music ve daha fazla dahil olmak üzere birçok gerçek zamanlı listelerinde ne olacağını görelim.

INFINITE ilk geri dönüş performansını KBS 2TV ‘Music Bank’da 19 temmuz günü gerçekleştirecek. Kang Seung Yoon da mini albümü ile bunu takip edecek.

Asya_Prenses

INFINITE is seeing immediate results with the release of their anticipated track “Destiny” but they’re facing some stiff competition from new star Kang Seung Yoon who also released his single “It Rains” just earlier today.

Immediately upon its release on the 16th, “Destiny” grabbed the #1 spot on MelOn, Naver Music, Mnet, Bugs Music, Olleh Music,Soribada and more. Their follow-up tracks, “Inception”, “Going to You”, and “Mother”, also ranked high on the music charts, showing how much Inspirits have missed the boys.

However, Kang Seung Yoon is posing quite a challenge as he takes over the #1 spot at times, pushing INFINITE to #2, leaving the two artists to flip back and forth on several real time charts including MelOn,Monkey3, Daum Music and more.

INFINITE will perform their first comeback stage on the July 19th broadcast of KBS 2TV’s ‘Music Bank’, while Kang Seung Yoon is expected to follow up this release with a mini album.

16.07.2013 – Allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.