INFINITE Wrap up Their Tour Through ‘One Great Step Returns’ Encore Concert with Exciting Comeback News, New Unit, & New Songs

INFINITE ‘One Great Step Returns’ İsimli Tekrar Konseri Boyunca Heyecanlı Geri Dönüş Haberleri, Yeni Alt Grup ve Yeni Şarkıları ile Turnesini Sonlandırdı

INFINITE 28 Şubat’ta başlayan ‘One Great Step’ isimli dünya turu tekrarında iki gün boyunca hayranlarını eğlendirdi. Grup ilk akşam popüler şarkıları ile göz kamaştırmakla kalmadı, aynı zamanda birçok yeni gündem duyurarak Inspirit (INFINITE hayranlarının adı)‘leri çığlıklara boğdu.

Grup dünya turu nedeniyle kendilerini özleyen hayranlarının gönüllerini fethetmek için Olimpik Park Jimnastik Stadyumu’nda devasa kalabalığa uyumlu dansları ve içten performanslarını sergiledi.

Etkinliğin en dikkat çeken yanı ise Sungyeol, Sungjong ve L’den oluşan yeni alt grup ‘INFINITE F’in duyurusu oldu. Alt grup adı ‘Heart is Beating’ olan yepyeni bir şarkı seslendirdi.

Bu ilk sefer için hayranlarına söz verdikleri 3 yeni şarkıdan birisidir. Diğer 2 si ise INFINITE H (Hoya & Dongwoo)’in yeni şarkısı “Alone” ve Woohyun tarafından yazılan ve bestelenen solo şarkı “When I Close My Eyes”dır.

Yeni şarkılar ve yeni alt grup duyurusu yeteri kadar heyecanlı gelmezse diye üyeler nisanda dönüş yapacaklarının da müjdesini verdi. Katılan fanlara izletilen özel bir tanıtım videosu, üyelerin yeni şarkı ile dönüş yapacaklarının ipucunu verdi.

Koreli Inspirit’ler için, üyeler ikinci ve son istek konser tarihleriyle daha sonra bu geceki heyecana devam edecekleri sürece, eğlence sona ermez! Ayrıca üyelerin dünya turunda başından geçenler filme dönüştürülecek, bu yüzden daha fazla detayların olduğu yeni gelişmelerden haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin.

şeyma407

INFINITE entertained their devoted fans with a two day concert as the encore to their world tour ‘One Great Step’ starting on February 28. The boys not only dazzled with their performances of their hit songs on the first night, but also had Inspirits screaming in excitement as they announced several new agendas!

In front of the sold out crowd at the Olympic Park Gymnastic Stadium, the boys brought their synchronized choreos as well as heartfelt performances to get in touch with fans who have been missing the boys during their absence with the world tour.

The most notable highlights of the event included an announcement of a new unit, INFINITE F, which includes Sungyeol, Sungjong, and L! The unit actually performed a brand new song, for which the translated title would be “Heart Is Beating”.

This was one of the three new songs they promised to showcase for the first time, with the other two being “Alone”, a new track for INFINITE H (Hoya & Dongwoo), and “When I Close My Eyes”, a self-composed and written solo track by Woohyun.

If the new songs and new unit announcements weren’t exciting enough, the boys also hinted at a comeback happening in April! An exclusive teaser was played for the fans in attendance that hinted that the boys will be returning with new music.

For Inspirits in Korea, the fun doesn’t end here as the boys will continue the excitement later tonight with their second and final encore concert date! It’s also said the boys’ world tour experience will also be made into a movie, so stay tuned for updates with further details!

01.03.2014 – allkpop

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.