“Immortal Song 2″ – Episode 13

South Korea (대한민국)

“Immortal Song 2″ – 13. Bölüm

KBS’ın ‘Immortal Şarkı 2’ 27 Ağustos günü, 13. bölümü yayınlandı!

‘Immortal Song 2′nin yayın akışında her yarışmacı aynı ‘I Am Bir Singer’deki gibi çeşitli cover söyleyecek, ancak eleme baskısı olmayacak. Altı rol arkadaşları bunun yerine itibar için yarışacaklar, ilk etapta ise kazanan stüdyodadaki izleyiciler tarafından seçilecek. Sadece bu değil, aynı zamanda cover yaptıkları şarkıların asıl söyleyenler tarafından paha biçilmez anlamlı sözler ve ipuçları alacakalar.

Bu haftaki misyon Kim Wan Sun tarafından seslendirilen efsanevi başarılı şarkılarını seslendirmek oldu.

Altı idoller yeniden düzenlemeler ile seyirci üyelerin ve Kim Soo Hee tamamen göstermiş oldukları potansiyelerden büyülendiler.

Performanslar için tıklayın.

(nastja)

KBS’s ‘Immortal Song 2‘ broadcasted its 13th episode on August 27th!

The rundown of ‘Immortal Song 2′ is that each contestant sings unique covers, just like on ‘I Am a Singer‘; however, unlike ‘I Am a Singer’, there are no eliminations to pressure them. The six castmates will instead battle for pride, as the first place winner will judged by a studio audience. Not only that, but the contestants will also receive priceless pointers and tips from the original artists of the songs they cover.

This week’s mission was to perform covers of legendary hit songs by Kim Wan Sun.

With fresh new re-arrangements by the six idols, the audience members and Kim Wan Sun herself were utterly captivated with the potential they showed.

Click here for performances.

27.08.2011 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.