Hwang Urges Parties to Separate Politics from Economy Concerns

Hwang Partilere Ekonomi ile İlgili Endişeleri Siyasetten Ayırma Çağrısında Bulundu

İktidardaki Saenuri Partisi Genel Başkanı Hwang Woo-yea, rakip partilere insanların geçimi üzerine tasarıları ele alma konusunu siyasetten ayırmak gerektiği çağrısında bulundu.

Haziran Ulusal Meclis oturumunda, rakip partilerin ekonomi ile ilgili tasarıları ve başkanlık kampanyası sırasında yapılan vaatleri geciktirmemesi ya da ihmal etmemesi gerektiğini belirtti.

Saenuri Partisi’nin pazartesi günü gerçekleştirilen toplantısında Hwang: ”Hem ülkede hem de yurt dışında güvenlik ve ekonomi açısından bu kiritik bir konu. Partiler bir araya gelmeli, bekleyen tasarılar için Haziran oturumunda işbirliği yapılmalı ve devlet işlerinde doğru kararın alınmalı.”

Milli İstihbarat Servisi tarafından iddia edilen seçim kampanyası üzerine başkan, savcıların soruşturmasının en kısa zamanda sonlanması için ana muhalefetteki Demokratik Parti’den işbirliği istedi.

akgbe

Ruling Saenuri Party Chairman Hwang Woo-yea has urged rival parties to separate politics from the handling of bills on people’s livelihood.

He said within the June National Assembly session rival camps must not delay or neglect to pass economy-related bills and pledges they jointly made during the presidential campaign.

During the Saenuri Party’s Supreme Council meeting Monday, Hwang said this is a critical juncture both in terms of security and economy at home and abroad. He said parties must come together and cooperate in the June session to address a pile of pending bills and set the right direction in state affairs.

On the alleged electioneering by the National Intelligence Service, the chairman asked for the main opposition Democratic Party’s cooperation in the prosecutors’ investigation so the probe can be concluded soon.

KBS World-24.06.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.