“Hong Kong Dome Festival” Controversy

“Hong Kong Dome Festivali” Tartışması

“Hong Kong Dome Festivali” 1 Temmuz’da Kai Tak Development Site’de düzenlenecek bir açık hava konseri. Konserde BoA, SHINee, EXO, f(x), Super Junior-M’den Henry ve yerel gruplar Mr ve Rubberband yeteneklerini sergileyecek.

Ama Hong Konglu fanlar konser için heyecanlı değil çünkü aslında sanatçıların etkinliği boykot etmelerini istiyorlar. Hatta bir Facebook sayfası üzerinden protestolarını sesli olarak yaptılar.

Her yıl, aynı gün (1 Temmuz) Hong Kong’da demokrasi yanlısı bir protesto mitingi yapılır. Hong Konglu hayranlar, bu etkinliğin kasten gençlerin İcra Kurulu Başkanı Leung Chun-ying’i protesto etmesini önlemek amacıyla hükümet tarafından düzenlenmiş olduğuna inanıyorlardı. Konser biletleri 1.000 Hong Kong doları (145.000 won ya da yaklaşık 128 Amerikan doları) yerine 99 Hong Kong doları (14.000 won ya da yaklaşık 12 Amerikan doları) gibi çok düşük bir fiyata satıldı ve bu da spekülasyonları arttırdı.

Ancak, “Hong Kong Dome Festivali” organizatörleri tartışmaları reddetti. PIA Başkanı Floransa Chan, South China Morning Post (SCMP) gazetesine, “Bu günü seçtik çünkü bir mega mekanda büyük bir etkinlik düzenleyerek bölgede rekabetçi olmamız gerektiğini hükümete göstermek istedik. Mesela, Hong Kong Kolezyum 12.500 kişilik bir kapasiteye sahip ama bizim 25.000-30.000 kişilik kapasiteli bir yere ihtiyacımız var. Düşük fiyatlı biletler ile ilgili olarak ise, mega gösteriler için gösteriye kamu talebi yardımcı oldu.” diye konuştu.

Koreli sanatçılar konu hakkında hiçbir açıklama yapmadı, ancak Hong Kong grupları Mr ve RubberBand hala konsere hazırlanıyor. Konserin geliri hayır kurumlarına bağışlanacak.

Min-Hee Chang^^

“Hong Kong Dome Festival” is an outdoor concert which is to be held at the Kai Tak Development Site on July 1. It will showcase talents of BoA, SHINee, EXOf(x), Super Junior-M’s Henry, and local bands Mr and RubberBand.

But the Hong Kong fans are not excited about it, they actually want the artists to boycott the event. They even made a Facebook Page to voice out their protest.

Every year, a pro-democracy protest rally is held on the same day, July 1, in Hong Kong.
Hong Kong fans believed that it was purposely arranged by the government to halt young people to protest against the Chief Executive Leung Chun-ying. The low ticket price, which is sold for 99 HKD (14,000 won or approximately 12 USD) from the average 1,000 HKD (145,000 won or approximately 128 USD), added to the speculations.

However, organizers of the “Hong Kong Dome Festival” deny the controversy. PIA chairwoman Florence Chan said to South China Morning Post (SCMP), ” We picked this day because we wanted to show the government that we need to be competitive in the region, and that would be through holding a big event in a mega venue. For example, Hong Kong Colisseum has a capacity for 12,500, but we need a place with a capacity of 25,000 to 30,000. Regarding the low price tickets, it was to help show public demand for mega shows.”

There are no words from the Korean artists, but the local Hong Kong bands Mr and RubberBand will still participate, but will donate their earnings from the concert to charity.

23.06.2013 – Daily K Pop News

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.