Gyeonggi Governor Likely to Run for President

South Korea (대한민국)

Gyeonggi Valisinin Başkanlığa Adaylığını Koyması Olası

Gyeonggi Eyaleti Valisi Kim Moon-soo’nun bu yıl iktidardaki Saenuri Partisinin başkanlık seçimi için adaylığını koyacağı bildirildi.

Valinin yakın bir yardımcısı, Kim’in başkanlık yarışına katılmak için rotasını belirlediğini ve kararını açıklamak için uygun zamanı düşündüğünü söyledi.

Yardımcı, Kim’in şu an valilik pozisyonundan istifa edip etmeyeceği konusunda çıkmazda olduğunu söyledi.

Mevcut yasaya göre, Kim başkanlık için adaylığını koysa dahi vali olarak görevini sürdürebilir, fakat bunu yaparsa muhalefet partilerinden sert eleştiriler alması muhtemel.

Kim’in, iktidar partisinin başkanlık ön seçimlerini görüşmek üzere Lee Myung-bak’tan önceki temsilci Lee Jae-oh ile görüştüğü söylendi.

Şu an, iktidar partisinin geçici lideri Park Geun-hye, partisi içinde başkanlık yarışında rahat bir liderlik yaşıyorken Chung Mong-joon, Lee Jae-oh, ve eski Başbakan Chung Un-chan’ın seçimler için karar alması bekleniyor.

ji-young park

Governor of Gyeonggi Province Kim Moon-soo is reportedly planning to run for the ruling Saenuri Party’s presidential nomination this year.

A close aide to the governor told that Kim had taken course to join the presidential race and he was pondering his timing to announce his bid.

The aide says Kim is currently at a crossroads on whether to resign from his gubernatorial position.

According to current law, Kim is able to retain his position as governor even if he runs for president, but he will likely fall under strong criticism from the opposition parties if he does.

Kim is said to have met with pro-Lee Myung-bak representative Lee Jae-oh to discuss the ruling party’s presidential primaries.

Currently, the ruling party’s interim leader Park Geun-hye enjoys a comfortable lead in the presidential race within her party, while Chung Mong-joon, Lee Jae-oh, and former Prime Minister Chung Un-chan are expected to make bids for the election.

KBS World-21.4.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.