Ground broken for Hangeul museum in Seoul

South Korea (대한민국)

Seoul’de Hangeul Müzesinin Kırık Zemini

Seoul, yetkililerin Cuma günü yaptığı bir açıklamada, bir müzenin inşaatı esnasında Kore alfabesi olan Hangeul’un kırıldığı belirtilmişti.

Bunun üzerine Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığından Hangeul’un üstünlüğü ve tekliği vurgulanarak yapılan açıklamaya göre, Kore Ulusal Müzesi içinde bileşik bir müze inşa edilecek ve 2013 yılının ilk yarısında tamamlanması için de ayarlanmalar yapılacak.

Müzenin, sergiler için ayrılan 4.200 metrekarelik alanı dahil olmak üzere toplamda 11.322 metrekare ile üç katlı bir binadan oluşacağı açıklandı.

Bakanlık ayrıca, sergi salonunun yanı sıra, ziyaretçilerin Hangeul üstünlüğünün deneyimini yaşayabilecekleri ve bilgi bulacakları Korece karakterlere sahip bilgisayarlı ayrı odaların da olacağını açıkladı.

Devlet Başkanı Lee Myung-bak, Hangeul’a odaklanmış bir turist kitlesi oluşturmak ve Kore kültürünün bir simgesi olarak yazı sistemini geliştirmek için kültür bakanlığının talimatı sonrasında 36.9 milyara mal olacak (US $ 34.600.000) inşaat projesinin başlatıldığını belirtti.

Hangeul, toplam nüfus arasında okur-yazar oranını genişletmek ve hızlı öğrenmeyi teşvik etmek amacıyla Çin karakterlerinden oluşan eski yazı sistemleri yerine 1443 yılında Joseon Hanedanı Kralı Sejong (1392-1910) tarafından icat edilmiştir. Kral, Hangeul’u üç yıl sonra da Joseon’un resmi alfabesi olarak ilan etmiştir.

Michiru

Ground was broken on Friday on the construction of a museum for the Korean alphabet, Hangeul, in Seoul, officials said.

The museum highlighting the superiority and uniqueness of Hangeul will be built inside the compound of the National Museum of Korea and is set to be completed by the first half of 2013, according to the Ministry of Culture, Sports and Tourism.

The museum will be a three-story building with a total floor space of 11,322 square meters, including 4,200 square meters of space for exhibits, it said.

In addition to the exhibit hall, there will be separate rooms where visitors can experience the superiority of Hangeul and search computerized information on the Korean characters, the ministry said.

The 36.9-billion-won (US$34.6 million) construction project began after President Lee Myung-bak instructed the culture ministry to build a tourist spot focused on Hangeul and to promote the writing system as an icon of Korean culture.

Hangeul was invented by King Sejong of Joseon Dynasty (1392-1910) in 1443 to replace older writing systems based on the Chinese script so as to broaden literacy across the general population and energetically promote learning. The king declared it Joseon’s official alphabet three years later.

03.07.2011(Yonhap)


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.