Gov’t to Send 400 Students of Special High Schools Abroad for Job Training

Hükümet İş Eğitimi için Yurtdışına 400 Özel Lise Öğrencisi Gönderiyor

“Meister okulları,” olarak adlandırılan özel lise ve meslek liselerinden 400 öğrenci, iş ve beceri eğitimi için yurtdışına gönderilecek.

Pazartesi günü Eğitim Bakanlığı, Meister okullardan 25 alanda uzmanlaşmış 400 tecrübeli öğrenci seçildiğini açıkladı.

Bakanlık, öğrencilerin önce gönderilecekleri ülkenin dil ve kültür eğitimine tabi tutulacaklarını, daha sonra 12 hafta boyunca kendi alanlarında yurtdışı eğitimi alacaklarını söyledi.

2011 yılında lise öğrencilerine yurtdışı iş eğitimi verilmeye başlanmıştı. Geçen yıl 428 öğrenci, Avustralya ve Kanada’nın da dahil olduğu 12 ülkeye gönderildi.

JunHong

A group of 400 students of specialized high schools and vocational high schools, called “Meister schools,” will be sent abroad for job and skills training.

The Ministry of Education announced on Monday that it selected 400 seniors from the Meister schools specializing in 25 fields.

The ministry said the students will undergo pre-departure training on the language and culture of the country they will be sent to and receive overseas training in their respective fields for 12 weeks.

The overseas job training for high school students began in 2011. Last year, 428 students were sent to 12 countries, including Australia and Canada.

22.04.2013 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.