Gov’t to Provide Additional Relief Supplies to Japan

South Korea (대한민국)

Hükümet, Japonya’ya Ek Yardım Malzemeleri Temin Edecek

Hükümet, Japon deprem mağdurlarına daha fazla yardımcı olabilmek amacıyla daha çok yardım malzemesi temin edecek.

Seoul Dışişleri Bakanlığı, Salı günü askeri bir nakliye uçağı vasıtasıyla Japonya’ya altı ton yardım malzemesi göndereceklerini söyledi. Bu malzemeler, yaklaşık 20 bin sağlık maskesi, sabun, eldiven ve pirinç kekinden oluşmaktadır.

Bu malzemeler, Güney Kore Kızılhaç’ına bireyler ve ticari firmalar tarafından yapılan bağışlar sayesinde toplanmıştır. Bu malzemeler, geçen ay yaşanan etkili deprem ve hemen ardından oluşan tsunamiyle en büyük zarara uğrayan bölgelerden biri olan Iwate Bölgesi’ndeki deprem mağdurlarına gönderilecek.

underground.34

The government will provide more relief supplies to the Japanese quake victims following a request for further aid.

Seoul’s Foreign Ministry said that it will send on Tuesday six tons of relief supplies to Japan via a military transport plane. The supplies include some 20-thousand sanitary masks, soap, gloves and rice cakes.

The items were gathered by means of donations made by business firms and individuals to South Korea’s Red Cross. The supplies will be sent to quake victims in Iwate Prefecture, which was one of the regions hardest hit by last month’s powerful earthquake and ensuing tsunami.

(05.04.11 / KBS WORLD)


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.