Gov’t to Promote and Globalize Traditional Culture

South Korea (대한민국)

Devlet, Geleneksel Kültürü Teşvik Edip Globalleştirecek

Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı, geleneksel Kore kültürünü teşvik etmek, modernleştirmek ve globalleştirmek adına bir strateji duyurdu.

Kültür Bakanı Choe Kwang-shik pazartesi günü bir basın konferansında, hükümetin 2015 itibariyle Güney Kore’yi Uluslar Marka Endeksi geleneksel kültür bölümünde şu anki 35. sıradan 20. sıraya çıkaracağını söyledi.

Bakanlık bu amaçla, insanların otel ve hava alanlarında geleneksel Kore kültürünü anlamak ve öğrenmek için bir alan oluşturulması da dahil 10 önemli, orta ve uzun vadeli proje seçti.

Bakanlık, 10 proje için bu yıl 33.5 milyar won ve 2013 ve 2014 süresince de 230 milyar won harcayacak.

ji-young park

The Culture, Sports and Tourism Ministry has announced a strategy to promote, modernize and globalize traditional Korean culture.

Culture Minister Choe Kwang-shik told a news conference on Monday that the government will raise South Korea’s rankings in the Nation Brands Index for the traditional culture section to around 20th place from the current 35th by 2015.

To that end, the ministry selected ten major mid- and long-term projects, including one to create a space for people to enjoy and learn about traditional Korean culture at hotels and airports.

The ministry plans to pour 33-and-a-half billion won this year and 230 billion won during 2013 and 2014 for the ten projects.

KBS World-30.1.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.