Gov’t to Expand Support for Foreign Start-ups

Hükümet Yabancı Girişim için Desteği Arttırıyor

Hükümet Güney Kore’de bir işe başlayacak yabancılara desteği arttırmaya karar verdi.

Başbakan Chung Hong-won’un başkanlık ettiği bir toplantıda, hükümet yabancı firmalara pilot ürünler üretmek ve patent için başvuruda bulunmalarına yardımcı olmak için 50 milyon wona kadar kredi vermeye karar verdi.

Yabancı girişimciler, Güney Kore’de sadece yatırım yapan yabancılara sunulan vize durumunu alacak.

Hükümet ayrıca yabancı girişimciler için vize işlemlerini kolaylaştıracak ve özel göç kontrol noktalarından Kore’ye girmelerine izin verecek.

Seoul, birden fazla vatandaşlığı olan Koreliler için düzenlemeleri kolaylaştıracak ve Kore’de yaşayan yabancıların insan hakları ihlalleri yaşayıp yaşamadığını yakından kontrol edecek.

Başbakan hükümetten, istihdam yaratma, milli gelir artışı ve Kore’de ekonomik büyümeyi arttırma aracı olarak yabancı politikaları uygulamasını istedi.

akgbe

The government has agreed to increase support for foreigners who start a business in South Korea.

In a meeting chaired by Prime Minister Chung Hong-won on Friday, the government agreed to offer loans up to 50 million won to foreign business start-ups to help them produce pilot products and apply for patents.

Foreign business start-ups will receive the same visa status only offered to foreigners investing in South Korea.

The government will also streamline visa issuance procedures for foreign business start-ups and allow them to enter Korea through exclusive immigration checkpoints.

Seoul will also considerably ease regulations for Korean expatriates to hold multiple citizenships and closely check if foreigners living in Korea experience human rights violations.

The prime minister asked the government to operate the foreigner policies as a means to create jobs, increase national income and boost economic growth in Korea.

KBS World-24.05.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.