Gov’t to designate 2012 as ‘National Year of Reading’

South Korea (대한민국)

2012 Yılı “Ulusal Okuma Yılı” Olarak Belirlendi:

Kültür Bakanlığı, halk arasında okuma kültürünü tanıtmak amacıyla 2012’yi “Ulusal Okuma Yılı” olarak belirlemek için bir planlama olduğunu perşembe günü açıkladı.

2011’de yayıncılık sektöründeki planlarını açıklayan Kültür, Turizm ve Spor Bakanlığı, Güney Koreli insanların daha fazla kitap okumalarını teşvik için gelecek yıl okuma kampanyası başlatılacağını söyledi.

Bakanlık tarafından yapılan bir ankete göre, sadece yüzde 65’i, “2010 yılında en az bir kitap okumuştum “dedi, 2004 yılından itibaren yüzde 76’lık bir göze çarpan düşüş kaydedildiği görüldü.

Bakanlık ayrıca, kendileri için kitap dağıtım hizmeti genişleterek, engelliler için ulusal bir kütüphane kuracaklarını söyledi.

Michiru

The culture ministry said Thursday that the government is planning to designate 2012 as the “National Year of Reading” in a bid to further promote the culture of reading among the public.

Unveiling its 2011 plans on the publishing industry, the Ministry of Culture, Tourism and Sports said that it will push for the reading campaign next year in order to encourage South Korean people to read more books.

According to a survey by the ministry, only 65 percent said they had read at least one book in 2010, marking a sharp decrease from 76 percent in 2004.

The ministry also said that it will establish a national library for disabled people, expanding the book delivery service for them.

24.02.2011 – Yonhap

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.