Gov’t to Boost Economy Talks with Middle East, Africa

Hükümet Orta Doğu ve Afrika ile Ekonomik Görüşmeleri Geliştirecek

Yardımcı Maliye Bakanı Choo Kyung-ho ekonomik işbirliğini arttırmak için Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri ile yapılacak üst düzey ekonomik görüşmeleri kolaylaştırmak için planlarını dile getirdi.

Çarşamba günü Seoul’de bir otelde Kuzey Afrika ve Orta Doğu konferansına katılan yardımcı bakan, Kore’nin bu ülkelere kalkınma deneyimini paylaşacağını sözlerine ekledi.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin Asya’dan sonra Güney Kore’nin en büyük ikinci ticaret ortağı olduğunu kaydetti. Ekonomik ortak olarak, Choo iki tarafın kendi güçlerini paylaşması gerektiğini vurguladı.

akgbe

Vice Finance Minister Choo Kyung-ho has expressed plans to facilitate a high-level economic consultation body with nations in the Middle East and North Africa to seek more customized economic cooperation.

Attending a Middle East and North Africa conference at a Seoul hotel Wednesday, the vice minister also said Korea will impart its development experience to these countries.

He noted the Middle East and North Africa region is the second largest trade partner to South Korea after Asia. As economic partners, Choo stressed the two sides should share their respective strengths.

KBS World-24.04.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.