Gov’t, Ruling Party Discuss Measures to Prevent Power Outage

Hükümet ve İktidar Partisi Elektrik Kesintisinin Önlenmesi için Alınacak Tedbirleri Görüştü

Hükümet ve iktidardaki Saenuri Partisi, elektrik kesintisi ile ilgili sorunları ve üretimin bir parçası olan nükleer santraller arasındaki yolsuzlukları görüşmek üzere çarşamba günü bir araya geldi.

İki taraf da güç talebinin ağustos ayının ikinci haftasında arzı aşacağını, güç kaynağının eksi 930 bin kilowatt aşağı çekileceğini açıkladı. Bunu engellemek için özel jeneratör kullanımının teşvik edilmesi kabul edildi.

Hükümet ve iktidar partisi, devletin işlettiği nükleer enerji santrallerinin eski çalışanlarının nükleer santrallerden iş almasını yasaklayan bir yasa çıkarmayı kabul etti.

Çarşamba günkü toplantıya Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanı Yoon Sang-jik ve Saenuri politika planlama komitesinin üst düzey bir üyesi olan Milletvekili Kim Hak-yong katıldı.

akgbe

The government and ruling Saenuri Party met Wednesday to discuss power shortage issues and corruption among nuclear power plants that is in part responsible for supply concerns.

The two sides predicted that power demand will exceed supply in the second week of August, pulling power reserves down to minus 930-thousand kilowatts. To combat this, they agreed to encourage the use of private generators.

The government and ruling party also agreed to introduce a law banning former employees of state-run nuclear power plants from getting jobs at the power plants’ contractors amid the corruption scandal surrounding the supply of substandard nuclear reactor parts.

Wednesday’s meeting was attended by Trade, Industry and Energy Minister Yoon Sang-jik and lawmaker Kim Hak-yong, a senior member of the Saenuri’s policy planning committee, among others.

KBS World-19.06.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.