Gov’t Reviewing Ways to Expand of Air Defense Zone

Hava Savunma Bölgesinin Genişletilme Yolları Hükümet Tarafından Gözden Geçirildi

Güney Kore’nin iktidar partisi üst düzey bir yetkilisi hükumetin Ieodo Reef’i de kapsayan hava savunma bölgesinin genişletilmesi kararını aldığını belirtti.

Seoul dış işleri, savunma ve bakanları ve askeri yetkilileri hava savunma bölgesinin öngörülen genişlemesine ilişkin farklı seçenekleri cumartesi gününki toplantıda tartıştılar.

Yetkililer, Başkan Park Geun-hye Çin’in genişleme açıklamasından kısa süre sonra Kore Hava Savunma Kimlik Bölgesini genişletme yorumunu güvenlik personeline emrettiğini, açıkladılar.

Hükümet ve iktidar partisi Millet Meclisindeki Salı günü yapılacak toplantıda buluştuklarında bu planı sonuçlandırmayı amaçlıyorlar.

First Genius

A senior official of South Korea’s ruling party says the government has decided to expand its air defense zone to include Ieodo Reef.

Seoul’s foreign and defense ministries and the military discussed different options on Saturday regarding the envisioned expansion of South Korea’s air defense zone.

Officials said President Park Geun-hye ordered her security staff to review expanding the Korea Air Defense Identification Zone shortly after China announced its expansion.

The government and the ruling party want to finalize a plan by Tuesday when they meet at the National Assembly.

30.11.2013 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.