Gov’t May Send Team to Investigate Mad Cow Disease Outbreak in US

South Korea (대한민국)

ABD’deki Deli Dana Hastalığı Salgınını Araştırmak için Hükümetin Ekip Göndermesi Olası

Hükümet, Amerikan sığır etinin denetimlerinin güçlendirilmesinin açıklanmasından sonra deli dana hastalığı salgınını araştırmak için ABD’ye elçi göndermeyi düşünüyor.

Tarım Bakanı Seo Kyu-yong, hükümetin ABD tarafından gönderilen durum hakkındaki bir raporu incelemesinin ardından denetimleri durdurmaya gerek olmadığını kararlaştırdığını söyledi.

Ancak, Tarım Bakanlığı deli dana salgını ile ilgili olan diğer soruları cevaplamak için ABD’ye bir heyet göndermesi olası. Ekip, akademisyenler ve sivil grupları üyelerinden oluşacak.

Tarım Bakanlığı ayrıca salgın ile başa çıkmak için cuma günü acil bir görev gücü oluşturdu.

JunHong

The government is considering sending envoys to the U.S. to investigate an outbreak of mad cow disease following its announcement to strengthen inspections of American beef.

Agriculture Minister Seo Kyu-yong said the government determined there was no need to halt inspections after reviewing a report on the situation sent by the U.S.

However, the agriculture ministry may yet send a delegation to the U.S. to answer other questions it has regarding the mad cow outbreak. The team would be formed of academics and members of civil groups.

The agriculture ministry has also launched an emergency task force on Friday to deal with the outbreak.

28.04.2012 – KBS World

http://desmond.imageshack.us/Himg705/scaled.php?server=705&filename=120427kw37.jpg&res=landing

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.